Uživatel nepřihlášen
Osobní názory jednoho pisálka
RSS kanál blogu
Píše: Gera - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Osobní názory jednoho pisálka

5 věcí, za které by videoherní průmysl zasloužil facku

Čtvrtek 16.11.2017 21:28 - Autor: Gera
To se mi líbí

5 věcí, za které by videoherní průmysl zasloužil fackuVideohry jsou úžasná věc. Jako forma zábavy jsou nedílnou součástí moderní kultury. Jsou zdrojem radosti i zřídlem inspirace. Videohry jsou umění. Leč, bohužel, videohry jsou taky byznys. A kde je byznys, rozmáhají se i nemilé praktiky, ze kterých se nejednomu hráči ježí chlupy na zátylku. Jak by řekli Cimrmani: "Je to takový ošklivý a skoro bych řekl zlý, zlý, pane řediteli... nepěkná věc." A je jich hned pět.

ZAPRVÉ: "Zavedené značky" a jejich roční rýžování

Známe to všichni. Snad každé velké videoherní studio (ať už jde o Activision, EA, Microsoft, Sony či Ubisoft) v dnešní době disponuje alespoň jednou tzv. "zavedenou značkou". Ve většině případů se jedná o mainstreamové záležitosti, které s cílem přitáhnout širokou veřejnost spoléhají na značně zjednodušené herní koncepty a mechanismy. Že je značka "zavedená" ovšem implikuje, že s sebou nese jisté trvající renomé. Jinak řečeno jde o značku s větším množstvím titulů, kterou studio vzhledem k její popularitě hodlá vydávat dlouhodobě a pravidelně. No, a tady se dostáváme k jádru pudla – slovu "pravidelně". Pravidelnost se totiž dá vyložit všemožným způsobem. A to by tomu nebylo, aby se toho jednoho dne nechopil nějaký bílý límeček na vrcholku videoherního potravního řetězce a neprohlásil, že finančně nejvýhodnější by bylo, kdyby "pravidelně" znamenalo "jak často to jen jde". (Ten stejný člověk pak pro jistotu nepochybně dodal něco jako: "Určíme to tak na jeden rok – jinak by hráčům až moc rychle došlo, že si z nich děláme prdel!")

A jak řekl, tak se stalo. Slovo dalo slovo a velká studia začala flusat nové díly na pravidelné roční bázi. Za účelem vytahat z našich kapes co nejvíc voňavých bankovek potom ty stejné společnosti musely vytvořit komplexní systémy vývojových cyklů (u AAA her totiž i na recyklaci starého s drobným re-skinem potřebujete alespoň 3 roky), v rámci nichž si jednotlivé tituly ze série mezi sebou přehazuje několik interních či externích studií jako horkou bramboru. U takovýchto produktů se pak vytrácí jakýkoliv jednotící směr či ucelená vize, a značka jako celek tak začíná nevyhnutelně kreativně stagnovat, aby nakonec dosáhla mrtvého bodu. Výsledkem jsou bezduché série jako Call of Duty, FIFA (a jiné sportovní hry), Just Dance či Assassin's Creed, jejichž tituly jsou na nás sice vrhány s ubíjející kadencí, leč celkově působí spíše dojmem pacienta s mozkovou mrtvicí, s nímž zodpovědný personál už dlouho neví coby. A když už je řeč o té stagnující kreativitě...

ZADRUHÉ: Omezování kreativity vývojářů

Prosadit se na videoherním trhu není nijak snadné: svou stopu na povrchu tohohle metaforického Měsíce by chtěl zanechat leckdo. Je-li ovšem k realizaci vaší inovativní ideje zapotřebí většího financování, naráží tu i sebevíc kreativní mysl na mohutnou zeď. Nechcete-li totiž pracovat v neustálém strachu z osobní insolvence či zažívat dlouhodobý pocit nejistoty při sledování vybrané částky na vaší crowdfundingové kampani (která navíc často zvládá být pouze doplňujícím zdrojem peněžních prostředků), budete svůj projekt muset nechat zaštítit pod křídly jednoho z korporátních velikánů. To v sobě samozřejmě zahrnuje závazek podrobit se pravidlům průmyslu, podle kterých ona nejzvučnější jména na trhu hrají.

Pravidla jsou to přitom vesměs jednoduchá: Hra je produkt, produkt má cílovou skupinu a skupina má jasné preference, o nichž si společnost často formuje představu na základě předchozích podobných produktů. A že je vaše hra unikát a ničemu jinému se nepodobá? S tím při vysvětlování námětu investorům nepochodíte – všechno se přece dá někam podřadit! V průběhu vývoje pak někteří vydavatelé pravidelně testují jednotlivé aspekty vašeho výtvoru právě na cílové skupině, pod kterou váš projekt podřadili; a pokud se cílovce něco nelíbí, koukejte to předělat! Vzniká tak jeden veliký začarovaný kruh: ona mentalita totiž vede k zaškatulkování každého nápadu, v důsledku čehož jsou vývojářům následně vnucovány zažité konvence žánrů; původní nápad přitom mohl být tím, co hry posune zase o krok dál. V konečném důsledku tak ostrouhá hlavně hráč. Samotný tvůrce, neuvědomí-li si to včas, k tomu všemu najednou pracuje pod tíhou argumentu prodejnosti na něčem, co je jen značně zředěnou verzí jeho původní představy. Nevšední koncepty se stávají investicemi, jejichž výdělečnost je potřeba zajistit stůj co stůj, a svět videoher se rázem mění ze světa umělecké svobody na svět požadavků, časového presu a deadline.

ZATŘETÍ: Crunch (a jeho nesmyslnost)

V tomto bodě by někteří z vás mohli začít namítat, že výše zmiňované usměrňování vývojářů a nekompromisnost ze strany velkých studií jsou zcela pochopitelné: jde tu přeci o to, aby se společnostem vrátily peněžní částky, které se často pohybují v astronomických číslech. Všudypřítomný časový nátlak na vývojáře je ovšem příznakem dalšího a velmi diskutovaného neduhu, kterým je takzvaný crunch. Pokud je vám tato problematika v oblasti videoherního průmyslu velkou neznámou, dovolím si malé stručné shrnutí. Pojem crunch ve své podstatě znamená extrémní pracovní nasazení, tedy situaci, kdy je pro včasné dosažení výsledku zaměstnavatelem předpokládána vysoká intenzita práce spojená s minimálním volnem a pravidelnými neplacenými přesčasy. Pracovat čtrnáct hodin denně šest dní z týdne tak ve videoherním průmyslu není nic vzácného; na zaměstnance to však může mít naprosto devastující dopad po stránce jak psychické, tak dokonce fyzické (více viz článek Kotaku). Některá studia pak toto úmorné tempo spojují s pravidly, která hraničí s omezováním osobní svobody – příkladem za všechny budiž KONAMI a jejich kontroverzní modus operandi v případě MGSV.

V mnoha případech je vše otázkou obchodních praktik jednotlivých společností. Ty na vývojáře tlačí přinejmenším uzávěrkou přímo související s datem vydání a s ním spojeným marketingem. Záhadou pro mě ovšem zůstává, jak mohlo celé videoherní odvětví dojít až do fáze, v níž je crunch problémem systematickým. Cožpak se nejedná o ta stejná velká studia, která uzávěrky vývojářům sama určují? Opravdu je tak těžké odložit vydání a jemu předcházející nákladnou mediální masáž až na chvíli, kdy hra má podobu, s níž je spokojený nejen vydavatel, ale i vývojář? Nemožnost alespoň minimální časové flexibility je osinou v zadnici při tvorbě očekávaných (čtěte draze mediálně propagovaných) AAA titulů, a poslední dobou tak v ústech hráčů zůstává nepříjemná pachuť urychlené produkce, spěchu a dodělávek na poslední chvíli. Symptomem jsou kupříkladu first day patche, které jsou u valné většiny velkých titulů dnes již neopomenutelným a smutným standardem.

Fenomén "crunch" v kostce. Nebo spíš ve svorce...
Fenomén "crunch" v kostce. Nebo spíš ve svorce...

ZAČTVRTÉ: Umělé prodlužování herní doby

Zažili jste někdy ten pocit, že jste se nechali napálit videohrou? Mně se to poprvé stalo při prvním procházení Mafie II. Dodnes si pamatuju, jak mě v rámci své snahy o atmosferický zážitek nutila hra jezdit z jedné strany polomrtvého města na druhou na dvacet různých způsobů, aby nakonec po pár pamětihodných momentech skončila. Co na tom, že každou projížďku doprovázela nádherná dobová hudba a příležitostné handrkování se hlavního protagonisty se spolujezdcem – jestliže v rámci mise jedete přes půl mapy, abyste po příjezdu na místo určení zjistili, že "vlastně ve skutečnosti musíte jet někam jinam", což samozřejmě znamená opět přes půl mapy, vyvolává vaše herní struktura v mysli člověka pocit, že jste při vývoji nestihli tak úplně všechno, co jste chtěli, a potřebujete z toho, co máte, vyždímat každou vteřinu.

Od dob Mafie II však již uplynula řada let, a problém záměrného natahování herní doby tak stihl zabřednout i do jiných oblastí než jen čistě singleplayerových her. Jak jinak si totiž vysvětlit dnešní uzamykání podstatné části multiplayerového obsahu za hodiny prachsprostého grindu, než že vydavatelé požadují, aby hry nějakým způsobem vykazovaly průměrný či celkový čas hraní, který se bude hezky vyjímat na meetingu v prezentacích akcionářům? Původní model "Hráči hrají hru, protože má hodně obsahu", který dle mého názoru skvěle odrážel skutečný zájem komunity o výsledný produkt, tak postupně nahrazuje zvrácenější verze "Hráči hrají hru, aby se dostali k obsahu". Nechápejte mě špatně: samozřejmě nijak nechci vyvracet to, že je hráče potřeba motivovat systémem odměn a pocitem postupu. Dnešní hry však spíš evokují pocit, že pravidelně se do jejich světa vracet není možnost, ale povinnost. Tedy samozřejmě za předpokladu, že si k zamčeným věcem nedojdete jiným způsobem...

ZAPÁTÉ: Mikrotransakce? Spíš mikrotrans*ance!

Aby toho všeho nebylo málo, dospěla některá studia k závěru, že vydávání každoročních, zjednodušovaných, neoriginálních, urychleně vyprodukovaných a často ořezaných a uměle natahovaných her už zkrátka nestačí na to, aby si jejich vedení mohlo pořádně namastit kapsy. To se na průmyslu jako celku projevuje zejména trendem všudypřítomných mikrotransakcí, které – pokud vás náhodou neděsily už dřív – nově můžete potkat i v titulech, za které jste přitom už jednou poctivě zaplatili. (Nemluvě o tom, že ona "standardní cena" má v posledních létech rovněž sklony pomalu a nenápadně stoupat vzhůru.) A přestože reakce ze strany hráčů i mnoha zvučných žurnalistických jmen je jedno velké, jasně znějící NE, velká studia se rozhodně netváří, že by od tohohle nejnovějšího pokusu vyždímat z nás první i poslední hodlala v nejbližší době upustit. Za letošní rok pak tenhle ekvivalent videoherní rakoviny stihl proniknout do takových titulů, jakými jsou například Destiny 2 (Activision), Assassin's Creed: Origins (Ubisoft) či nejčerstvější oběť, STAR WARS: Battlefront II (EA).


Závěrem...

Závěrem je potřeba uvést několik věcí na pravou míru. Můj názor na některé praktiky videoherního průmyslu se totiž může zdát jasně vyhraněný, leč realita má mnohem více odstínů. Již k prvnímu bodu je tak třeba říct, že některá studia si začínají uvědomovat, že každoroční vydávání značek je praktikou prakticky neudržitelnou – příkladem budiž série Assassin's Creed a Ubisoft, který konečně zvolnil tempo, a vypadá to, že nejnovějšímu Assassin's Creed: Origins to bylo pouze ku prospěchu (84 na Metacritic k dnešnímu dni). K omezování kreativity, tedy bodu druhému, je zase záhodno zmínit, že se blýská na lepší časy – mnozí velcí vydavatelé uvrhli svůj pohled směrem na indie tvorbu a jali se spustit nejrůznější programy podpor nezávislých vývojářů s nevšedními nápady. Crunch je zase možná problémem systematickým, leč rozhodně ne univerzálním: dle průzkumu International Game Developers Association (Mezinárodní asociace herních vývojářů) pouze 50 % vývojářů věří, že se od nich crunch na pracovišti očekává (viz zimňovaný článek Kotaku). Útěk tvůrčích kapacit na nezávislou scénu či častější obracení se na crowdfunding nicméně vypovídají o závažnosti tohohle fenoménu. U umělého prodlužování herní doby je přístup dům od domu jiný. Jsem si navíc vědom toho, že existují videohry, u nichž je grinding zcela validní součástí, ne-li dokonce cílem – hned z patra mě napadá Warframe či jiné primárně masivně multiplayerové počiny. A koneckonců, i ty zpropadené mikrotransakce v některých případech skutečně mohou fungovat tak, jak byly původně zamýšleny: tedy jako způsob jak hráči výměnou za drobné individuální přilepšení mohou vyjádřit svou podporu vývojářům u neplacených her či her, které je třeba dlouhodobě udržovat v běhu. Snad se ale aspoň tady všichni shodneme, že u běžných placených titulů nemají co dělat.

A co si o těchto pěti praktikách myslíte vy?

Tisk
Hodnocení:
( 8.6 / 37 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku 5 věcí, za které by videoherní průmysl zasloužil facku
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Sutom   1x   S tím souhlasím :)Sutomsutom29727    22.11.2017 09:40 Sutom

@ odpověď na komentář od Strec:S tím souhlasím :)

Strec napsal:No nevím, myslím že si to idealizuješ. Dělá se to především pro prachy a ta komunita jsou odběratelé. A aby se to minimálně zaplatilo, je taky blbost. Aby se na tom vydělalo, je správny slovní spojení. Dělají to pro komunitu jako pro zákazníky a ne pro potěchu komunity.

Strec   1x   No nevím, myslím že si to idealizuješ. Dělá se to především pro prachy a ta komunita jsou odběratelé. A aby se to minimálně zaplatilo, je taky blbost. Aby se na tom vydělalo, je správny slovní spojení. Dělají to pro komunitu jako pro zákazníky a ne pro potěchu komunity.Strecstrec4311    21.11.2017 23:54 Strec

@ odpověď na komentář od Sutom:No nevím, myslím že si to idealizuješ. Dělá se to především pro prachy a ta komunita jsou odběratelé. A aby se to minimálně zaplatilo, je taky blbost. Aby se na tom vydělalo, je správny slovní spojení. Dělají to pro komunitu jako pro zákazníky a ne pro potěchu komunity.

Sutom napsal:Samozřejmě, takhle to normálně funguje. I když se to dělá pro komunitu, dělá se to zároveň pro peníze, aby se to minimálně zaplatilo :)

Sutom    Samozřejmě, takhle to normálně funguje. I když se to dělá pro komunitu, dělá se to zároveň pro peníze, aby se to minimálně zaplatilo :)Sutomsutom29727    21.11.2017 20:52 Sutom

@ odpověď na komentář od Strec:Samozřejmě, takhle to normálně funguje. I když se to dělá pro komunitu, dělá se to zároveň pro peníze, aby se to minimálně zaplatilo :)

Strec napsal:Já jen že jsi to psal ve stylu, že to dělají pro komunitu. Já to vidím tak, že jen využívají popularity. Spokojenost komunity je jen krok k větším výdělkům.

Strec   1x   Já jen že jsi to psal ve stylu, že to dělají pro komunitu. Já to vidím tak, že jen využívají popularity. Spokojenost komunity je jen krok k větším výdělkům.Strecstrec4311    21.11.2017 19:59 Strec

@ odpověď na komentář od Sutom:Já jen že jsi to psal ve stylu, že to dělají pro komunitu. Já to vidím tak, že jen využívají popularity. Spokojenost komunity je jen krok k větším výdělkům.Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Sutom napsal:Tak dnes se všechno dělá za peníze. Komunita může být sebevětší, ale studia komunitě asi nedaj v dnešní době něco jen tak. Pokud neberu hry, který rozdávají zadara, což bývají buď starší nebo nepovedenější kousky, i když se najdou výjimky (FC3: Blood Dragon, Mass Effect 2 například) .

Sutom   1x   Tak dnes se všechno dělá za peníze. Komunita může být sebevětší, ale studia komunitě asi nedaj v dnešní době něco jen tak. Pokud neberu hry, který rozdávají zadara, což bývají buď starší nebo nepovedenější kousky, i když se najdou výjimky (FC3: Blood Dragon, Mass Effect 2 například) .Sutomsutom29727    21.11.2017 18:00 Sutom

@ odpověď na komentář od Strec:Tak dnes se všechno dělá za peníze. Komunita může být sebevětší, ale studia komunitě asi nedaj v dnešní době něco jen tak. Pokud neberu hry, který rozdávají zadara, což bývají buď starší nebo nepovedenější kousky, i když se najdou výjimky (FC3: Blood Dragon, Mass Effect 2 například) .

Strec napsal:Reaguji na to PS... Tomu co píšeš se říká prodávání značky

HALF-LIFEBLAZEN   1x   Proto jsem si ani nekoupil Deus Ex Mankid Divided i když jsem se na hru zrovna moc těšil, protože mikrotransakce v singleplayerových hrách které tě zvýhodnějí nemají co dělat. Protože nechci právě toto podporovat, F2P hra ok přijimám pokud je to rozumě vybalancované, ale v placené hře to fakt nemá co dělat.HALF-LIFEBLAZENhalf-lifeblazen6617    21.11.2017 14:48 HALF-LIFEBLAZEN

@ odpověď na komentář od Johnczek:Proto jsem si ani nekoupil Deus Ex Mankid Divided i když jsem se na hru zrovna moc těšil, protože mikrotransakce v singleplayerových hrách které tě zvýhodnějí nemají co dělat. Protože nechci právě toto podporovat, F2P hra ok přijimám pokud je to rozumě vybalancované, ale v placené hře to fakt nemá co dělat.

Johnczek napsal:Mikrotransakce v "áčkových" hrách, za které dá PC uživatel někdy i 1500 (nepočítaje sběratelky, za které dá zákazník i trojnásobek ceny a mikrotransakce se mu nevyhnou- viz nové SW BFII) a konzolista i 2000 je výsměch hráčům do xichtu. Mikrotransakce ve F2P hrách se dají pochopit, vývojáři musí z něčeho žít. Nesmí se z toho ovšem stát P2W hra. Takovou hru hráči opuští ze všechno nedříve. Toho jsou si vývojáři vědomi a snaží se to vybalancovat. No a pak tady máme třeba EA. Víc nenažranou firmu neznám, Mikrotransakce na blbosti typu barva a zvor oblečení, lepší hudba atp. - proč ne, když to za ti lidé chtějí dát. Ale přidat za peníze nějaký boost který vás doopravdu citelně zvýhodní ve hře je, jak jsem již napsal, hovadina největšího kalibru. Už jen z tohoto důvodu si nový SW BF nekoupím, ač jsem se na něj hodně těšil. Ale to jsem jenom já, žejo. Najde se spousta lidí, kteří hru bojkotovat nebudou, vývojáři dostanou své peníze a nic je nepřinutí změnit tento postoj. Třeba někdy v budoucnu až se najde více lidí, kteří i přes to žeby si hru rádi zahráli nepodpoří vývojáře jejím koupením donutíme vývojáře k odstranění mikrotransakcí (případně jejich osekání na vizuální blbosti aby si někteří hráči mohli připadat výjimeční) . A komentář k umělému prodlužování herní doby? To je naprostá normálka. Nejnovějším příkladem je nové CoD. Pokud kampaň hrajete podruhé, nelze přeskočit cutscény, většinou plné balastu, hrdinství, SPOILER ALERT "záporáka" (ve vlastním slova smyslu) ze kterého se nakonec vyklube kliďas KONEC SPOILERU a dalších blbin, kterými se inspirovali u většiny válečných filmů, které na ČSFD nikdy nepřekročily (a nepřekročí) 40%. Kdybyste si takové cutscény odmyslely, máte z herní doby půlku. Což jsou cca 3 hodinky. A to je za hru, za kterou dáte třeba 1300 poměrně málo (ano, je tam MP a jedna nebo dvě zombie mapy) . Ale opět tady platí to, co jsem napsal nahoře, dokud to lidi koupí, nemají vývojáři důvod tento koncept měnit.

Johnczek   4x   Mikrotransakce v "áčkových" hrách, za které dá PC uživatel někdy i 1500 (nepočítaje sběratelky, za které dá zákazník i trojnásobek ceny a mikrotransakce se mu nevyhnou- viz nové SW BFII) a konzolista i 2000 je výsměch hráčům do xichtu. Mikrotransakce ve F2P hrách se dají pochopit, vývojáři musí z něčeho žít. Nesmí se z toho ovšem stát P2W hra. Takovou hru hráči opuští ze všechno nedříve. Toho jsou si vývojáři vědomi a snaží se to vybalancovat. No a pak tady máme třeba EA. Víc nenažranou firmu neznám, Mikrotransakce na blbosti typu barva a zvor oblečení, lepší hudba atp. - proč ne, když to za ti lidé chtějí dát. Ale přidat za peníze nějaký boost který vás doopravdu citelně zvýhodní ve hře je, jak jsem již napsal, hovadina největšího kalibru. Už jen z tohoto důvodu si nový SW BF nekoupím, ač jsem se na něj hodně těšil. Ale to jsem jenom já, žejo. Najde se spousta lidí, kteří hru bojkotovat nebudou, vývojáři dostanou své peníze a nic je nepřinutí změnit tento postoj. Třeba někdy v budoucnu až se najde více lidí, kteří i přes to žeby si hru rádi zahráli nepodpoří vývojáře jejím koupením donutíme vývojáře k odstranění mikrotransakcí (případně jejich osekání na vizuální blbosti aby si někteří hráči mohli připadat výjimeční) . A komentář k umělému prodlužování herní doby? To je naprostá normálka. Nejnovějším příkladem je nové CoD. Pokud kampaň hrajete podruhé, nelze přeskočit cutscény, většinou plné balastu, hrdinství, SPOILER ALERT "záporáka" (ve vlastním slova smyslu) ze kterého se nakonec vyklube kliďas KONEC SPOILERU a dalších blbin, kterými se inspirovali u většiny válečných filmů, které na ČSFD nikdy nepřekročily (a nepřekročí) 40%. Kdybyste si takové cutscény odmyslely, máte z herní doby půlku. Což jsou cca 3 hodinky. A to je za hru, za kterou dáte třeba 1300 poměrně málo (ano, je tam MP a jedna nebo dvě zombie mapy) . Ale opět tady platí to, co jsem napsal nahoře, dokud to lidi koupí, nemají vývojáři důvod tento koncept měnit.Johnczekjohnczek12738    21.11.2017 10:44 Johnczek

Mikrotransakce v "áčkových" hrách, za které dá PC uživatel někdy i 1500 (nepočítaje sběratelky, za které dá zákazník i trojnásobek ceny a mikrotransakce se mu nevyhnou- viz nové SW BFII) a konzolista i 2000 je výsměch hráčům do xichtu. Mikrotransakce ve F2P hrách se dají pochopit, vývojáři musí z něčeho žít. Nesmí se z toho ovšem stát P2W hra. Takovou hru hráči opuští ze všechno nedříve. Toho jsou si vývojáři vědomi a snaží se to vybalancovat. No a pak tady máme třeba EA. Víc nenažranou firmu neznám, Mikrotransakce na blbosti typu barva a zvor oblečení, lepší hudba atp. - proč ne, když to za ti lidé chtějí dát. Ale přidat za peníze nějaký boost který vás doopravdu citelně zvýhodní ve hře je, jak jsem již napsal, hovadina největšího kalibru. Už jen z tohoto důvodu si nový SW BF nekoupím, ač jsem se na něj hodně těšil. Ale to jsem jenom já, žejo. Najde se spousta lidí, kteří hru bojkotovat nebudou, vývojáři dostanou své peníze a nic je nepřinutí změnit tento postoj. Třeba někdy v budoucnu až se najde více lidí, kteří i přes to žeby si hru rádi zahráli nepodpoří vývojáře jejím koupením donutíme vývojáře k odstranění mikrotransakcí (případně jejich osekání na vizuální blbosti aby si někteří hráči mohli připadat výjimeční) . A komentář k umělému prodlužování herní doby? To je naprostá normálka. Nejnovějším příkladem je nové CoD. Pokud kampaň hrajete podruhé, nelze přeskočit cutscény, většinou plné balastu, hrdinství, SPOILER ALERT "záporáka" (ve vlastním slova smyslu) ze kterého se nakonec vyklube kliďas KONEC SPOILERU a dalších blbin, kterými se inspirovali u většiny válečných filmů, které na ČSFD nikdy nepřekročily (a nepřekročí) 40%. Kdybyste si takové cutscény odmyslely, máte z herní doby půlku. Což jsou cca 3 hodinky. A to je za hru, za kterou dáte třeba 1300 poměrně málo (ano, je tam MP a jedna nebo dvě zombie mapy) . Ale opět tady platí to, co jsem napsal nahoře, dokud to lidi koupí, nemají vývojáři důvod tento koncept měnit.

Strec    Reaguji na to PS... Tomu co píšeš se říká prodávání značky Strecstrec4311    21.11.2017 02:10 Strec

@ odpověď na komentář od Sutom:Reaguji na to PS... Tomu co píšeš se říká prodávání značky Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Sutom napsal:Kdyby Ubi sralo na komunitu, tak by si nedalo třebas ten rok pauzu a nezměnilo by Origins oproti jiným dílům, prostě by si jeli svoje jako předtím. A nedokážu si představit, jak by mohl lidem naslouchat zrovna Ubi, když je tu tolik hlasů. Jedni říkají něco ve stylu "eh, už to není AC, Ezio byl nejlepší", pak jsou tady lidi co říkaj "zase je to to samý, furt dokola, tohle jsem hrál vloni". Samozřejmě jsem popsal jen "sektor" AC, i když Ubi má mnoho jiných značek, a stále dělají značky nový (Division, Skull and Bones například) .
Jako Ubi "honoruju" protože se mi prostě líbí. Neříkám, že chyby nedělaj (bugy v Unity, neslanej příběh Syndicate) , ale jsou tu prostě i světlý chvilky. Určitě je mám radši než třeba Valve.
Od EA jsem naposledy hrál Andromedu (bavila mě, i když to nebylo kdovíco) , firma mi není sympatická ani nesympatická, jediný co mě moc nenadchlo je cena DLC k Sims 4 (akorát teda Battlefield 1 mě hodně bavilo, ale hrál jsem jen v betě) .
A že aktivně nepodporujou modding, nevadí mi to, nemám nutnost modovat. Tím zrušením některých modů do GTA jsem chtěl jen ukázat, že prostě R* taky není bez chybičky.
PS: A co to, jak vycházejí komiksy, knížky a dokonce i pár filmů k AC (celovečerák, Embers) , takhle ti připadá sraní na komunitu? Samozřejmě se budu nejvíc bavit o AC, když je řeč o Ubi, je to moje nejoblíbenější série od nich.

Metal Lord   1x   Kdyby se vývojaři zaměřili na kvalitu a obsah, tak mi třeba každoroční ždímání nevadí. Jsou série, které budu hrát klidně každý rok (AC) , jsou hry u kterých mi stačí jednou za dva tři roky (FIFA, F1. . ) . Mnohem spíš mě ale štve věc zvaná Season Pass, kdy za cenu blížící se kolikrát i 1000, - nedostanu obsah odpovídající ceně. Vývojaři cpou Season Pass už skoro do všeho, načež nás zahrnujou spoustou kosmetických DLC, krátkými misemi...ale pozapomínají na to, že hra je mnohdy zabugovaná.Metal Lordmetal-lord8112    20.11.2017 09:07 Metal Lord

Kdyby se vývojaři zaměřili na kvalitu a obsah, tak mi třeba každoroční ždímání nevadí. Jsou série, které budu hrát klidně každý rok (AC) , jsou hry u kterých mi stačí jednou za dva tři roky (FIFA, F1. . ) . Mnohem spíš mě ale štve věc zvaná Season Pass, kdy za cenu blížící se kolikrát i 1000, - nedostanu obsah odpovídající ceně. Vývojaři cpou Season Pass už skoro do všeho, načež nás zahrnujou spoustou kosmetických DLC, krátkými misemi...ale pozapomínají na to, že hra je mnohdy zabugovaná.

Mighty   1x   Jsou to věci, které můžou ne jednoho člověka na*rat, ale nikdo nikoho nenutí kupovat rok co rok tu "stejnou" hru, navíc je to halt jejich byznys. Mikrotranskací může mit ta hra třeba miliony, zas je jen na hráči jak k tomu přistoupí

Na facku jsou i prodejci, kteří lákají na středeční Black Friday
Mightymighty28812
    20.11.2017 07:17
Mighty

Jsou to věci, které můžou ne jednoho člověka na*rat, ale nikdo nikoho nenutí kupovat rok co rok tu "stejnou" hru, navíc je to halt jejich byznys. Mikrotranskací může mit ta hra třeba miliony, zas je jen na hráči jak k tomu přistoupí

Na facku jsou i prodejci, kteří lákají na středeční Black FridayKomentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

23cicer    nic novýho. .23cicer23cicer7279    19.11.2017 22:00 23cicer

nic novýho. .

Wast   1x   Přesně tak nevědomky stavají součástí leckdy až klamné reklamy, ale to tak je i všude jinde.Wastwast14199    19.11.2017 15:53 Wast

@ odpověď na komentář od Lazy:Přesně tak nevědomky stavají součástí leckdy až klamné reklamy, ale to tak je i všude jinde.

Lazy napsal:Co se tyce tady zingu, tak mam pocit ze nekteri ani nepremysli a snazi se spis lidi ke koupi jeste nalakat :D

Lazy   1x   Co se tyce tady zingu, tak mam pocit ze nekteri ani nepremysli a snazi se spis lidi ke koupi jeste nalakat :DLazylazy34358    19.11.2017 15:49 Lazy

@ odpověď na komentář od Wast:Co se tyce tady zingu, tak mam pocit ze nekteri ani nepremysli a snazi se spis lidi ke koupi jeste nalakat :DKomentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Wast napsal:Sofistikovanému marketingu se lze bránit velice těžko i zde na Zingu je na lidi používán a to jednak ze strany co nejvíce zacílit reklamu a tím pádem prodat co nejvíce a za druhé asi nevědomky tomu napomáhají i mnozí jedinci šířením názorů za kterýma je i ono zpracování sofistikovaným marketingem. V podstatě jde o kruh či past do které když spadneš tak lze jen těžko se z ní dostat.

Re. Přemýšlejí lidé nad tím když nakupují?

Wast   1x   Sofistikovanému marketingu se lze bránit velice těžko i zde na Zingu je na lidi používán a to jednak ze strany co nejvíce zacílit reklamu a tím pádem prodat co nejvíce a za druhé asi nevědomky tomu napomáhají i mnozí jedinci šířením názorů za kterýma je i ono zpracování sofistikovaným marketingem. V podstatě jde o kruh či past do které když spadneš tak lze jen těžko se z ní dostat.

Re. Přemýšlejí lidé nad tím když nakupují?
Wastwast14199
    19.11.2017 15:44
Wast

@ odpověď na komentář od Lazy:Sofistikovanému marketingu se lze bránit velice těžko i zde na Zingu je na lidi používán a to jednak ze strany co nejvíce zacílit reklamu a tím pádem prodat co nejvíce a za druhé asi nevědomky tomu napomáhají i mnozí jedinci šířením názorů za kterýma je i ono zpracování sofistikovaným marketingem. V podstatě jde o kruh či past do které když spadneš tak lze jen těžko se z ní dostat.

Re. Přemýšlejí lidé nad tím když nakupují?

Lazy napsal:Kdyz pouzijes mozek, tak se ubranis :)

Lazy   2x   Kdyz pouzijes mozek, tak se ubranis :)Lazylazy34358    19.11.2017 15:28 Lazy

@ odpověď na komentář od Wast:Kdyz pouzijes mozek, tak se ubranis :)Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Wast napsal:Bohužel dnes až na malé vyjimky všemu vládne mainstream a navíc prodejci mají velice sofistikovaný marketing, kterému se téměř nejde bránit.

Wast   1x   Bohužel dnes až na malé vyjimky všemu vládne mainstream a navíc prodejci mají velice sofistikovaný marketing, kterému se téměř nejde bránit.Wastwast14199    19.11.2017 15:26 Wast

Bohužel dnes až na malé vyjimky všemu vládne mainstream a navíc prodejci mají velice sofistikovaný marketing, kterému se téměř nejde bránit.

Mythix   3x   Ahoj Gero, vůbec tě neznám, ale tenhle článek mě moc zaujal, takže velký díky za něj! Dovol mi na něj taky reagovat:

1) Každý rok stejný tituly, kdyby ti šlo o peníze, řekneš si, proč ne? Tohle samé máš i u filmů, jakmile máš film, který vydělá moc peněz, natočí se dvojka, trojka, čtyřka dokonce i pětka a tak to jde, dokud lidi budou tak hloupí a budou to podporovat. Mě třebas osobně mrzí, že nikdo nemůže vymyslet něco nového, neokoukaného a proto poslední dobou hodně podporuji indie hry, které mají aspoň srdce, zatímco tyto opakované značky postrádají duši

2) Prakticky stejná slova jako v bodě jedna. Jakmile máš AAA titul, svoboda je prakticky nula, vývojáři se bojí nějakých velkých změn a proč nevydat něco, co se vyvedlo a nezabalit to do jiné krabičky? Ti lidi to koupí, i když je to pořád to samé ale ta krabička vypadá jinak

3) Peníze a peníze a peníze, zlatá indie scéna, která je tolik opomíjená a zasloužila by si být na výsluní víc než jakýkoli AC díl nebo proklatý odpad NFS

4) Znám to moc dobře, začíná to docela nadějně a pak si už říkáš, kdy konečně bude konec? Už dokonce přeskakuješ cut scény, protože tě to nebaví a už to chceš dohrát. No něco takového jsem zažila posledně u nového South Parku, takových her je daleko víc, ale teď si na žádnou další nevzpomenu

5) Mikrotransakce tu jsou jen proto, že to lidi přijali a budou tu, dokud to lidi budou kupovat. Mě jsou mikrotransakce ukradené, nikdy jsem je nepoužila a nikdy je nepodpořím, nepotřebuji to, je mi to k ničemu. Jakmile ale má ta mikrotransakce vyšší záměr, jako třebas u nového SW, ikonický hrdina Darth Vader není odemčen, člověk nechce hrát 16 hodin, chce ho mít hned, v tu chvíli selže jeho logické uvažování koupí si Darth Vadera za reálné peníze a už to jede, udělá to tak dalších X lidí a díky tomu tu budou mikrotransakce navždy, dokud s tím lidi něco neudělají. Přečteš si: Ale mikrotransakce tě nikdo nenutí používat, jenže oni tě nutí nevědomky. Navíc si myslím, že už koupi hrou, která mikrotransakce má, podporuješ tento systém.

Toť můj názor
Mythixmythix30055
    19.11.2017 12:48
Mythix

Ahoj Gero, vůbec tě neznám, ale tenhle článek mě moc zaujal, takže velký díky za něj! Dovol mi na něj taky reagovat:

1) Každý rok stejný tituly, kdyby ti šlo o peníze, řekneš si, proč ne? Tohle samé máš i u filmů, jakmile máš film, který vydělá moc peněz, natočí se dvojka, trojka, čtyřka dokonce i pětka a tak to jde, dokud lidi budou tak hloupí a budou to podporovat. Mě třebas osobně mrzí, že nikdo nemůže vymyslet něco nového, neokoukaného a proto poslední dobou hodně podporuji indie hry, které mají aspoň srdce, zatímco tyto opakované značky postrádají duši

2) Prakticky stejná slova jako v bodě jedna. Jakmile máš AAA titul, svoboda je prakticky nula, vývojáři se bojí nějakých velkých změn a proč nevydat něco, co se vyvedlo a nezabalit to do jiné krabičky? Ti lidi to koupí, i když je to pořád to samé ale ta krabička vypadá jinak

3) Peníze a peníze a peníze, zlatá indie scéna, která je tolik opomíjená a zasloužila by si být na výsluní víc než jakýkoli AC díl nebo proklatý odpad NFS

4) Znám to moc dobře, začíná to docela nadějně a pak si už říkáš, kdy konečně bude konec? Už dokonce přeskakuješ cut scény, protože tě to nebaví a už to chceš dohrát. No něco takového jsem zažila posledně u nového South Parku, takových her je daleko víc, ale teď si na žádnou další nevzpomenu

5) Mikrotransakce tu jsou jen proto, že to lidi přijali a budou tu, dokud to lidi budou kupovat. Mě jsou mikrotransakce ukradené, nikdy jsem je nepoužila a nikdy je nepodpořím, nepotřebuji to, je mi to k ničemu. Jakmile ale má ta mikrotransakce vyšší záměr, jako třebas u nového SW, ikonický hrdina Darth Vader není odemčen, člověk nechce hrát 16 hodin, chce ho mít hned, v tu chvíli selže jeho logické uvažování koupí si Darth Vadera za reálné peníze a už to jede, udělá to tak dalších X lidí a díky tomu tu budou mikrotransakce navždy, dokud s tím lidi něco neudělají. Přečteš si: Ale mikrotransakce tě nikdo nenutí používat, jenže oni tě nutí nevědomky. Navíc si myslím, že už koupi hrou, která mikrotransakce má, podporuješ tento systém.

Toť můj názor

Theogreel   3x   Díky za příspěvek.
Ad 1
CoD jsem hrál dvojku a MW (to je čtyřka? ) kdysi dávno na PC. FIFu a NHLko kdysi dávno na PS1. Just Dance máme doma jedno 2017 kvůli dceři. AC se mi líbil první díl, i když jsem ho nehrál. Minulý rok jsem dostal zdarma od Ubisoftu AC3, zahrál pár hodin a odložil.
Ad 2
Teď má zálusk na Hellblade, protože hra vypadá "jinak".
Ad 3
Co k tomu dodat. Peníze vládnou...
Ad 4
Přiměřeně, přiměřeně, ... Někdy jsou vedlejší aktivity smysluplné, někdy jen výplň pro odreagování (Zaklínač 3 - ne, nemám všechny otazníky, ale hra vás nenutí, ani trofeje se k tomu nevztahují) , někdy ale přehnané.
Ad 5
Hrál jsem jen F2P tituly s mikrotransakcemi a nezaplatil nikdy ani korunu. Nějaké single hry mi to snad taky nabízeli... Nevím, když vidím ve hře store, tak se ani nedívám, co si můžu koupit.
Jako hrál jsem i jiné hry, samozřejmě. :-) Považuji se za hráče hlavně single titulů. Vnímám, co se děje, ale nikdo mě nedonutí dávat peníze za něco, co hrát nebudu. Opravdu, mám koupené jen hry, které hraju, další jsem dostal zdarma.
PS: Můj první komentář na Zingu. Díky za pozornost.
Theogreeltheogreel57818
    19.11.2017 08:44
Theogreel

Díky za příspěvek.
Ad 1
CoD jsem hrál dvojku a MW (to je čtyřka? ) kdysi dávno na PC. FIFu a NHLko kdysi dávno na PS1. Just Dance máme doma jedno 2017 kvůli dceři. AC se mi líbil první díl, i když jsem ho nehrál. Minulý rok jsem dostal zdarma od Ubisoftu AC3, zahrál pár hodin a odložil.
Ad 2
Teď má zálusk na Hellblade, protože hra vypadá "jinak".
Ad 3
Co k tomu dodat. Peníze vládnou...
Ad 4
Přiměřeně, přiměřeně, ... Někdy jsou vedlejší aktivity smysluplné, někdy jen výplň pro odreagování (Zaklínač 3 - ne, nemám všechny otazníky, ale hra vás nenutí, ani trofeje se k tomu nevztahují) , někdy ale přehnané.
Ad 5
Hrál jsem jen F2P tituly s mikrotransakcemi a nezaplatil nikdy ani korunu. Nějaké single hry mi to snad taky nabízeli... Nevím, když vidím ve hře store, tak se ani nedívám, co si můžu koupit.
Jako hrál jsem i jiné hry, samozřejmě. :-) Považuji se za hráče hlavně single titulů. Vnímám, co se děje, ale nikdo mě nedonutí dávat peníze za něco, co hrát nebudu. Opravdu, mám koupené jen hry, které hraju, další jsem dostal zdarma.
PS: Můj první komentář na Zingu. Díky za pozornost.

HALF-LIFEBLAZEN    Na jedinou hru kde si vzpomínám na fakt hnusně nataženou herní dobu i když hra byla stejně krátká na 5 hodin, tak to byl datadisk FEAR Perseus Mandate, po náročném souboji s extra tuhým bossem jsem už očekával konec, jenže místo toho mě čekalo hodinové a otravné souboje s pomalu celou národní gardou vojáků repliky což už tak nudnou hru kterou jsem chtěl mít rychle za sebou ještě více ubíjelo. Když se na to dneska ohlédnu zpět, tak teď by tento datáč byl jako zjevením, protože žádné mikrotransakce a dnešní online nešváry se Season Passy a odemykání hrdinů a nedej bože i příběhových epizod.HALF-LIFEBLAZENhalf-lifeblazen6617    19.11.2017 08:43 HALF-LIFEBLAZEN

@ odpověď na komentář od Gera:Na jedinou hru kde si vzpomínám na fakt hnusně nataženou herní dobu i když hra byla stejně krátká na 5 hodin, tak to byl datadisk FEAR Perseus Mandate, po náročném souboji s extra tuhým bossem jsem už očekával konec, jenže místo toho mě čekalo hodinové a otravné souboje s pomalu celou národní gardou vojáků repliky což už tak nudnou hru kterou jsem chtěl mít rychle za sebou ještě více ubíjelo. Když se na to dneska ohlédnu zpět, tak teď by tento datáč byl jako zjevením, protože žádné mikrotransakce a dnešní online nešváry se Season Passy a odemykání hrdinů a nedej bože i příběhových epizod.

Gera napsal:Playmane! Abych pravdu řekl, sám nemáš ponětí, jak jsem rád, že se tu spolu znovu setkáváme :-) ! Dlouho jsem se rozmýšlel, jestli sem ještě vůbec něco chci psát, jelikož blogová komunita na Zingu mi až na pár posledních aktivních tvůrců přišla značně umrtvená; a jedním z mých zklamání bylo právě i to, že jsem tě dlouho nezahlédnul v komentářích. Každopádně jsem rád, že jsi sem znovu zavítal, protože jsi konverzační protistranou nanejvýš vítanou :-D! A moc mě těší, že se ti i po letech můj styl psaní pořád líbí. Jinak řečeno, i tobě mockrát děkuju za vlídná slova.

A pro vás pro ostatní: Jaká byla poslední hra, u které vám přišlo, že ji tvůrci záměrně natahovali? ;-)

Alberta-CZ   2x   Gera: posledni metal gearAlberta-CZalberta-cz66662    19.11.2017 04:02 Alberta-CZ

Gera: posledni metal gearKomentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Sutom   2x   Kdyby Ubi sralo na komunitu, tak by si nedalo třebas ten rok pauzu a nezměnilo by Origins oproti jiným dílům, prostě by si jeli svoje jako předtím. A nedokážu si představit, jak by mohl lidem naslouchat zrovna Ubi, když je tu tolik hlasů. Jedni říkají něco ve stylu "eh, už to není AC, Ezio byl nejlepší", pak jsou tady lidi co říkaj "zase je to to samý, furt dokola, tohle jsem hrál vloni". Samozřejmě jsem popsal jen "sektor" AC, i když Ubi má mnoho jiných značek, a stále dělají značky nový (Division, Skull and Bones například) .
Jako Ubi "honoruju" protože se mi prostě líbí. Neříkám, že chyby nedělaj (bugy v Unity, neslanej příběh Syndicate) , ale jsou tu prostě i světlý chvilky. Určitě je mám radši než třeba Valve.
Od EA jsem naposledy hrál Andromedu (bavila mě, i když to nebylo kdovíco) , firma mi není sympatická ani nesympatická, jediný co mě moc nenadchlo je cena DLC k Sims 4 (akorát teda Battlefield 1 mě hodně bavilo, ale hrál jsem jen v betě) .
A že aktivně nepodporujou modding, nevadí mi to, nemám nutnost modovat. Tím zrušením některých modů do GTA jsem chtěl jen ukázat, že prostě R* taky není bez chybičky.
PS: A co to, jak vycházejí komiksy, knížky a dokonce i pár filmů k AC (celovečerák, Embers) , takhle ti připadá sraní na komunitu? Samozřejmě se budu nejvíc bavit o AC, když je řeč o Ubi, je to moje nejoblíbenější série od nich.
Sutomsutom29727
    19.11.2017 01:09
Sutom

@ odpověď na komentář od Playman:Kdyby Ubi sralo na komunitu, tak by si nedalo třebas ten rok pauzu a nezměnilo by Origins oproti jiným dílům, prostě by si jeli svoje jako předtím. A nedokážu si představit, jak by mohl lidem naslouchat zrovna Ubi, když je tu tolik hlasů. Jedni říkají něco ve stylu "eh, už to není AC, Ezio byl nejlepší", pak jsou tady lidi co říkaj "zase je to to samý, furt dokola, tohle jsem hrál vloni". Samozřejmě jsem popsal jen "sektor" AC, i když Ubi má mnoho jiných značek, a stále dělají značky nový (Division, Skull and Bones například) .
Jako Ubi "honoruju" protože se mi prostě líbí. Neříkám, že chyby nedělaj (bugy v Unity, neslanej příběh Syndicate) , ale jsou tu prostě i světlý chvilky. Určitě je mám radši než třeba Valve.
Od EA jsem naposledy hrál Andromedu (bavila mě, i když to nebylo kdovíco) , firma mi není sympatická ani nesympatická, jediný co mě moc nenadchlo je cena DLC k Sims 4 (akorát teda Battlefield 1 mě hodně bavilo, ale hrál jsem jen v betě) .
A že aktivně nepodporujou modding, nevadí mi to, nemám nutnost modovat. Tím zrušením některých modů do GTA jsem chtěl jen ukázat, že prostě R* taky není bez chybičky.
PS: A co to, jak vycházejí komiksy, knížky a dokonce i pár filmů k AC (celovečerák, Embers) , takhle ti připadá sraní na komunitu? Samozřejmě se budu nejvíc bavit o AC, když je řeč o Ubi, je to moje nejoblíbenější série od nich.

Playman napsal:Sutome jde o to, že některá studia na komunitu totálně a zcela serou a ignorují jí, nějak s ní nepracují. Tohle by řekl Ubisoft: [ odkaz ]

Takže nad podobnými nerealistickými soudy, dokonce nesmysly, raději zlom hůl. Je to jedním slovem bullshit. Nezakládá se na pravdě ani na reálném stavu videoherního průmyslu.

Edit: Ubisoft ani EA mody nepodporují absolutně vůbec, proč je tedy máš tak rád?

Gera    Playmane! Abych pravdu řekl, sám nemáš ponětí, jak jsem rád, že se tu spolu znovu setkáváme :-) ! Dlouho jsem se rozmýšlel, jestli sem ještě vůbec něco chci psát, jelikož blogová komunita na Zingu mi až na pár posledních aktivních tvůrců přišla značně umrtvená; a jedním z mých zklamání bylo právě i to, že jsem tě dlouho nezahlédnul v komentářích. Každopádně jsem rád, že jsi sem znovu zavítal, protože jsi konverzační protistranou nanejvýš vítanou :-D! A moc mě těší, že se ti i po letech můj styl psaní pořád líbí. Jinak řečeno, i tobě mockrát děkuju za vlídná slova.

A pro vás pro ostatní: Jaká byla poslední hra, u které vám přišlo, že ji tvůrci záměrně natahovali? ;-)
Geragera348
    18.11.2017 23:47
Gera

@ odpověď na komentář od Playman:Playmane! Abych pravdu řekl, sám nemáš ponětí, jak jsem rád, že se tu spolu znovu setkáváme :-) ! Dlouho jsem se rozmýšlel, jestli sem ještě vůbec něco chci psát, jelikož blogová komunita na Zingu mi až na pár posledních aktivních tvůrců přišla značně umrtvená; a jedním z mých zklamání bylo právě i to, že jsem tě dlouho nezahlédnul v komentářích. Každopádně jsem rád, že jsi sem znovu zavítal, protože jsi konverzační protistranou nanejvýš vítanou :-D! A moc mě těší, že se ti i po letech můj styl psaní pořád líbí. Jinak řečeno, i tobě mockrát děkuju za vlídná slova.

A pro vás pro ostatní: Jaká byla poslední hra, u které vám přišlo, že ji tvůrci záměrně natahovali? ;-)

Playman napsal:Ty kráso Gero! Je super tě zde ty stará vojno zase vidět! :-D "Cožpak se nejedná o ta stejná velká studia, která uzávěrky vývojářům sama určují? Opravdu je tak těžké odložit vydání " Nemáš představu jakej šílenej kolos to je, kolik managerů v tom je, kolik hlavních investorů v tom je. Je to něco jako rozjetej vlak a ten se taky těžko zastavuje.

A jsou chytrá studia, (rockstar games, cd projekt red, blizzard) a hloupá (EA, Ubisoft) a s hloupostí člověk nic nenadělá. Tam hledat nějakou logiku či smysl je nadlidský úkol. Oni mají místo mozku dollaro meter. :-D

Playman   9x    (Ljuk88) Ljuku shluku, ty kluku ušatá, pokud zde nechceš vystupovat jako zparchantělé nadávající děcko, tak se laskavě dej do klidu. Protože opačné názory lidé mají a vždy mít budou a není důvod jim za ně nadávat. NFS série je pro mnohé mrtvá, tečka. Pro jiné ne, tak je nech být. :-)Playmanplayman62    18.11.2017 20:32 Playman

(Ljuk88) Ljuku shluku, ty kluku ušatá, pokud zde nechceš vystupovat jako zparchantělé nadávající děcko, tak se laskavě dej do klidu. Protože opačné názory lidé mají a vždy mít budou a není důvod jim za ně nadávat. NFS série je pro mnohé mrtvá, tečka. Pro jiné ne, tak je nech být. :-)

Ljuk88   4x   Dementi jako scobra atd, at na me uz nereagujou. Kupuj si hry, plat si transakce, treba si strikej na monitor s tech karticek, a jak sou hry super, ale nevnucuj me svuj pokrivene pohledLjuk88ljuk8875031    18.11.2017 20:17 Ljuk88

Dementi jako scobra atd, at na me uz nereagujou. Kupuj si hry, plat si transakce, treba si strikej na monitor s tech karticek, a jak sou hry super, ale nevnucuj me svuj pokrivene pohledKomentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Playman    Sutome jde o to, že některá studia na komunitu totálně a zcela serou a ignorují jí, nějak s ní nepracují. Tohle by řekl Ubisoft: [ odkaz ]

Takže nad podobnými nerealistickými soudy, dokonce nesmysly, raději zlom hůl. Je to jedním slovem bullshit. Nezakládá se na pravdě ani na reálném stavu videoherního průmyslu.

Edit: Ubisoft ani EA mody nepodporují absolutně vůbec, proč je tedy máš tak rád?
Playmanplayman62
    18.11.2017 20:04
Playman

Sutome jde o to, že některá studia na komunitu totálně a zcela serou a ignorují jí, nějak s ní nepracují. Tohle by řekl Ubisoft: [ odkaz ]

Takže nad podobnými nerealistickými soudy, dokonce nesmysly, raději zlom hůl. Je to jedním slovem bullshit. Nezakládá se na pravdě ani na reálném stavu videoherního průmyslu.

Edit: Ubisoft ani EA mody nepodporují absolutně vůbec, proč je tedy máš tak rád?Komentář byl autorem naposledy upraven 18.11.2017 20:25

Původní verze před úpravami:Sutome jde o to, že některá studia na komunitu totálně a zcela serou a ignorují jí, nějak s ní nepracují. Tohle by řekl Ubisoft: [ odkaz ]

Takže nad podobnými nerealistickými soudy, dokonce nesmysly, raději zlom hůl. Je to jedním slovem bullshit. Nezakládá se na pravdě ani na reálném stavu videoherního průmyslu.

Sutom    Dobře. Ani jednu hru jsem nehrál, tudíž se neorientuju v tom jak jsou tam mikrotransakce zavedený, ale třeba v novým AC mi mikrotransakce nevadí a neplánuju je používat, hra mi to sama o sobě nenutí, a protože je to single, tak si nepřipadám oproti někomu znevýhodněn.Sutomsutom29727    18.11.2017 19:55 Sutom

@ odpověď na komentář od Lazy:Dobře. Ani jednu hru jsem nehrál, tudíž se neorientuju v tom jak jsou tam mikrotransakce zavedený, ale třeba v novým AC mi mikrotransakce nevadí a neplánuju je používat, hra mi to sama o sobě nenutí, a protože je to single, tak si nepřipadám oproti někomu znevýhodněn.

Lazy napsal:Stim souhlasim a pokud vezneme to co se resi ted, coz je SWB2 a nove NFS, tak tady je to spatne. Treba u Overwatche stim problem nemam zadny, pac to nezasahuje do hratelnosti a nikoho to nezvyhodnuje. Uz tak je strasne tezke u MP hry ji vybalancovat, takze vubec nechapu jak neco takoveho mohli vubec narvat do SBW2.

Tomáš Versa    :lol: :lol: :lol:Tomáš Versatomas-versa74973    18.11.2017 19:08 Tomáš Versa

@ odpověď na komentář od Labigmek::lol: :lol: :lol:

Labigmek napsal:No článek zajímavý. Chci zůstat pozitivní a podtrhnu tučně vytištěný úvod. Videohry jsou úžasná věc. Nikdo mě nepřinutí koupit hru kde se mi hrubě nelíbí tohle nebo tamto. A všichni neustále hlasujeme peněženkama, že tohle vydělá a bude pokračovat a tohle nikdo nechce a nebo nehraje a tedy pokračovat bude těžko. Takže za to jak to celé vypadá si můžeme do značné míry sami.
Mě už tříáčkové blockbustery kterých se furt prodávají miliony zajímají čím dál mín. Prostě jsou to herně chudé záležitosti. Měním kurz ke hrám od malých studií se zajímavým nápadem a hratelností. Stejné to mám s filmy. Např. Rychle a zběsile jsem viděl poslední jedničku a stačilo.
Hry jsou super a cestu si hledá každý sám

Labigmek   2x   No článek zajímavý. Chci zůstat pozitivní a podtrhnu tučně vytištěný úvod. Videohry jsou úžasná věc. Nikdo mě nepřinutí koupit hru kde se mi hrubě nelíbí tohle nebo tamto. A všichni neustále hlasujeme peněženkama, že tohle vydělá a bude pokračovat a tohle nikdo nechce a nebo nehraje a tedy pokračovat bude těžko. Takže za to jak to celé vypadá si můžeme do značné míry sami.
Mě už tříáčkové blockbustery kterých se furt prodávají miliony zajímají čím dál mín. Prostě jsou to herně chudé záležitosti. Měním kurz ke hrám od malých studií se zajímavým nápadem a hratelností. Stejné to mám s filmy. Např. Rychle a zběsile jsem viděl poslední jedničku a stačilo.
Hry jsou super a cestu si hledá každý sám
Labigmeklabigmek35491
    18.11.2017 18:25
Labigmek

No článek zajímavý. Chci zůstat pozitivní a podtrhnu tučně vytištěný úvod. Videohry jsou úžasná věc. Nikdo mě nepřinutí koupit hru kde se mi hrubě nelíbí tohle nebo tamto. A všichni neustále hlasujeme peněženkama, že tohle vydělá a bude pokračovat a tohle nikdo nechce a nebo nehraje a tedy pokračovat bude těžko. Takže za to jak to celé vypadá si můžeme do značné míry sami.
Mě už tříáčkové blockbustery kterých se furt prodávají miliony zajímají čím dál mín. Prostě jsou to herně chudé záležitosti. Měním kurz ke hrám od malých studií se zajímavým nápadem a hratelností. Stejné to mám s filmy. Např. Rychle a zběsile jsem viděl poslední jedničku a stačilo.
Hry jsou super a cestu si hledá každý sám

Gera    Ohledně chybějícího split-screenu si tu dovolím zpětně zpropagovat svůj dnes již značně starý blogový článek "Hry na jeden večer aneb S přáteli nejen po internetu" - i mně už totiž dlouho připadá, že hraní na rozdělené obrazovce je něco, co na současném trhu žalostně schází... :-)Geragera348    18.11.2017 18:10 Gera

@ odpověď na komentář od Narw:Ohledně chybějícího split-screenu si tu dovolím zpětně zpropagovat svůj dnes již značně starý blogový článek "Hry na jeden večer aneb S přáteli nejen po internetu" - i mně už totiž dlouho připadá, že hraní na rozdělené obrazovce je něco, co na současném trhu žalostně schází... :-)

Narw napsal:A víte co ještě štve mě? Chybějí splitscreen :D Ne vážně, hraní ve 2 před televizí je pro mě pořád ta nejlepší možnost, jak si s někym hru užít a dnes už se to bohužel moc nevidí.

Lazy   1x   Stim souhlasim a pokud vezneme to co se resi ted, coz je SWB2 a nove NFS, tak tady je to spatne. Treba u Overwatche stim problem nemam zadny, pac to nezasahuje do hratelnosti a nikoho to nezvyhodnuje. Uz tak je strasne tezke u MP hry ji vybalancovat, takze vubec nechapu jak neco takoveho mohli vubec narvat do SBW2.Lazylazy34358    18.11.2017 17:30 Lazy

@ odpověď na komentář od Sutom:Stim souhlasim a pokud vezneme to co se resi ted, coz je SWB2 a nove NFS, tak tady je to spatne. Treba u Overwatche stim problem nemam zadny, pac to nezasahuje do hratelnosti a nikoho to nezvyhodnuje. Uz tak je strasne tezke u MP hry ji vybalancovat, takze vubec nechapu jak neco takoveho mohli vubec narvat do SBW2.

Sutom napsal:To už je ale pak otázka jak nastavit mikrotransakce tak, aby lidem vyhovovaly a ne otázka jestli je rovnou nezrušit. Za mě, pokud jsou mikrotransakce v rámci hry nastavený dobře, tak se nemám o čem bavit, protože mi ve hře nevadí, ergo je pak třeba nepoužiju. Pokud jsou ve hře nastavený špatně, a mně se to líbit nebude, tak si prostě hru nekoupím, nebo prostě zahrnu do hodnocení. Toť vše, svoje názory jsme si řekli a dál se asi nedostanem, s čímž jsem zadobře, protože co jsem chtěl, to jsem řekl.

O autorovi blogu

Gera
Gera
Muž, 21 let, Olomouc
KDO JSEM?
Amatérský pisálek, autor několika krátkých povídek a omezeného počtu básní, které tak zatím nedaly dohromady nic hodného zmínky; dlouholetý hráč, příležitostný Pán jeskyně a nadšenec do videoherní tvorby s touhou jednoho dne přispět svou troškou do mlýna; především pak ale milovník jazyků (plynule mluvím třemi včetně mateřštiny), hlasitý odpůrce nekvalitních překladů a relativně zcestovalý jedinec, který část svého života prožil v zahraničí. Jinak jsem ale olomoucký rodák skrz naskrz, tělem i duší (přestože moravský přízvuk prý už dávno vzal za své). Ve svém volném čase nepohrdnu literaturou (nejlépe v originálním jazyce), ale ani prozkoumáváním bizárních zákoutí hudební či filmové scény. No a když mě to čas od času přepadne a já dostanu nápad, popadnu klávesnici a sepisuju své myšlenky právě sem, do této komunity, na můj dnes již prastarý blog, "Osobní názory jednoho pisálka".
Založit herní BLOG