Uživatel nepřihlášen
Osobní názory jednoho pisálka
RSS kanál blogu
Píše: Gera - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Osobní názory jednoho pisálka

5 věcí, za které by videoherní průmysl zasloužil facku

Čtvrtek 16.11.2017 21:28 - Autor: Gera
To se mi líbí

5 věcí, za které by videoherní průmysl zasloužil fackuVideohry jsou úžasná věc. Jako forma zábavy jsou nedílnou součástí moderní kultury. Jsou zdrojem radosti i zřídlem inspirace. Videohry jsou umění. Leč, bohužel, videohry jsou taky byznys. A kde je byznys, rozmáhají se i nemilé praktiky, ze kterých se nejednomu hráči ježí chlupy na zátylku. Jak by řekli Cimrmani: "Je to takový ošklivý a skoro bych řekl zlý, zlý, pane řediteli... nepěkná věc." A je jich hned pět.

ZAPRVÉ: "Zavedené značky" a jejich roční rýžování

Známe to všichni. Snad každé velké videoherní studio (ať už jde o Activision, EA, Microsoft, Sony či Ubisoft) v dnešní době disponuje alespoň jednou tzv. "zavedenou značkou". Ve většině případů se jedná o mainstreamové záležitosti, které s cílem přitáhnout širokou veřejnost spoléhají na značně zjednodušené herní koncepty a mechanismy. Že je značka "zavedená" ovšem implikuje, že s sebou nese jisté trvající renomé. Jinak řečeno jde o značku s větším množstvím titulů, kterou studio vzhledem k její popularitě hodlá vydávat dlouhodobě a pravidelně. No, a tady se dostáváme k jádru pudla – slovu "pravidelně". Pravidelnost se totiž dá vyložit všemožným způsobem. A to by tomu nebylo, aby se toho jednoho dne nechopil nějaký bílý límeček na vrcholku videoherního potravního řetězce a neprohlásil, že finančně nejvýhodnější by bylo, kdyby "pravidelně" znamenalo "jak často to jen jde". (Ten stejný člověk pak pro jistotu nepochybně dodal něco jako: "Určíme to tak na jeden rok – jinak by hráčům až moc rychle došlo, že si z nich děláme prdel!")

A jak řekl, tak se stalo. Slovo dalo slovo a velká studia začala flusat nové díly na pravidelné roční bázi. Za účelem vytahat z našich kapes co nejvíc voňavých bankovek potom ty stejné společnosti musely vytvořit komplexní systémy vývojových cyklů (u AAA her totiž i na recyklaci starého s drobným re-skinem potřebujete alespoň 3 roky), v rámci nichž si jednotlivé tituly ze série mezi sebou přehazuje několik interních či externích studií jako horkou bramboru. U takovýchto produktů se pak vytrácí jakýkoliv jednotící směr či ucelená vize, a značka jako celek tak začíná nevyhnutelně kreativně stagnovat, aby nakonec dosáhla mrtvého bodu. Výsledkem jsou bezduché série jako Call of Duty, FIFA (a jiné sportovní hry), Just Dance či Assassin's Creed, jejichž tituly jsou na nás sice vrhány s ubíjející kadencí, leč celkově působí spíše dojmem pacienta s mozkovou mrtvicí, s nímž zodpovědný personál už dlouho neví coby. A když už je řeč o té stagnující kreativitě...

ZADRUHÉ: Omezování kreativity vývojářů

Prosadit se na videoherním trhu není nijak snadné: svou stopu na povrchu tohohle metaforického Měsíce by chtěl zanechat leckdo. Je-li ovšem k realizaci vaší inovativní ideje zapotřebí většího financování, naráží tu i sebevíc kreativní mysl na mohutnou zeď. Nechcete-li totiž pracovat v neustálém strachu z osobní insolvence či zažívat dlouhodobý pocit nejistoty při sledování vybrané částky na vaší crowdfundingové kampani (která navíc často zvládá být pouze doplňujícím zdrojem peněžních prostředků), budete svůj projekt muset nechat zaštítit pod křídly jednoho z korporátních velikánů. To v sobě samozřejmě zahrnuje závazek podrobit se pravidlům průmyslu, podle kterých ona nejzvučnější jména na trhu hrají.

Pravidla jsou to přitom vesměs jednoduchá: Hra je produkt, produkt má cílovou skupinu a skupina má jasné preference, o nichž si společnost často formuje představu na základě předchozích podobných produktů. A že je vaše hra unikát a ničemu jinému se nepodobá? S tím při vysvětlování námětu investorům nepochodíte – všechno se přece dá někam podřadit! V průběhu vývoje pak někteří vydavatelé pravidelně testují jednotlivé aspekty vašeho výtvoru právě na cílové skupině, pod kterou váš projekt podřadili; a pokud se cílovce něco nelíbí, koukejte to předělat! Vzniká tak jeden veliký začarovaný kruh: ona mentalita totiž vede k zaškatulkování každého nápadu, v důsledku čehož jsou vývojářům následně vnucovány zažité konvence žánrů; původní nápad přitom mohl být tím, co hry posune zase o krok dál. V konečném důsledku tak ostrouhá hlavně hráč. Samotný tvůrce, neuvědomí-li si to včas, k tomu všemu najednou pracuje pod tíhou argumentu prodejnosti na něčem, co je jen značně zředěnou verzí jeho původní představy. Nevšední koncepty se stávají investicemi, jejichž výdělečnost je potřeba zajistit stůj co stůj, a svět videoher se rázem mění ze světa umělecké svobody na svět požadavků, časového presu a deadline.

ZATŘETÍ: Crunch (a jeho nesmyslnost)

V tomto bodě by někteří z vás mohli začít namítat, že výše zmiňované usměrňování vývojářů a nekompromisnost ze strany velkých studií jsou zcela pochopitelné: jde tu přeci o to, aby se společnostem vrátily peněžní částky, které se často pohybují v astronomických číslech. Všudypřítomný časový nátlak na vývojáře je ovšem příznakem dalšího a velmi diskutovaného neduhu, kterým je takzvaný crunch. Pokud je vám tato problematika v oblasti videoherního průmyslu velkou neznámou, dovolím si malé stručné shrnutí. Pojem crunch ve své podstatě znamená extrémní pracovní nasazení, tedy situaci, kdy je pro včasné dosažení výsledku zaměstnavatelem předpokládána vysoká intenzita práce spojená s minimálním volnem a pravidelnými neplacenými přesčasy. Pracovat čtrnáct hodin denně šest dní z týdne tak ve videoherním průmyslu není nic vzácného; na zaměstnance to však může mít naprosto devastující dopad po stránce jak psychické, tak dokonce fyzické (více viz článek Kotaku). Některá studia pak toto úmorné tempo spojují s pravidly, která hraničí s omezováním osobní svobody – příkladem za všechny budiž KONAMI a jejich kontroverzní modus operandi v případě MGSV.

V mnoha případech je vše otázkou obchodních praktik jednotlivých společností. Ty na vývojáře tlačí přinejmenším uzávěrkou přímo související s datem vydání a s ním spojeným marketingem. Záhadou pro mě ovšem zůstává, jak mohlo celé videoherní odvětví dojít až do fáze, v níž je crunch problémem systematickým. Cožpak se nejedná o ta stejná velká studia, která uzávěrky vývojářům sama určují? Opravdu je tak těžké odložit vydání a jemu předcházející nákladnou mediální masáž až na chvíli, kdy hra má podobu, s níž je spokojený nejen vydavatel, ale i vývojář? Nemožnost alespoň minimální časové flexibility je osinou v zadnici při tvorbě očekávaných (čtěte draze mediálně propagovaných) AAA titulů, a poslední dobou tak v ústech hráčů zůstává nepříjemná pachuť urychlené produkce, spěchu a dodělávek na poslední chvíli. Symptomem jsou kupříkladu first day patche, které jsou u valné většiny velkých titulů dnes již neopomenutelným a smutným standardem.

Fenomén "crunch" v kostce. Nebo spíš ve svorce...
Fenomén "crunch" v kostce. Nebo spíš ve svorce...

ZAČTVRTÉ: Umělé prodlužování herní doby

Zažili jste někdy ten pocit, že jste se nechali napálit videohrou? Mně se to poprvé stalo při prvním procházení Mafie II. Dodnes si pamatuju, jak mě v rámci své snahy o atmosferický zážitek nutila hra jezdit z jedné strany polomrtvého města na druhou na dvacet různých způsobů, aby nakonec po pár pamětihodných momentech skončila. Co na tom, že každou projížďku doprovázela nádherná dobová hudba a příležitostné handrkování se hlavního protagonisty se spolujezdcem – jestliže v rámci mise jedete přes půl mapy, abyste po příjezdu na místo určení zjistili, že "vlastně ve skutečnosti musíte jet někam jinam", což samozřejmě znamená opět přes půl mapy, vyvolává vaše herní struktura v mysli člověka pocit, že jste při vývoji nestihli tak úplně všechno, co jste chtěli, a potřebujete z toho, co máte, vyždímat každou vteřinu.

Od dob Mafie II však již uplynula řada let, a problém záměrného natahování herní doby tak stihl zabřednout i do jiných oblastí než jen čistě singleplayerových her. Jak jinak si totiž vysvětlit dnešní uzamykání podstatné části multiplayerového obsahu za hodiny prachsprostého grindu, než že vydavatelé požadují, aby hry nějakým způsobem vykazovaly průměrný či celkový čas hraní, který se bude hezky vyjímat na meetingu v prezentacích akcionářům? Původní model "Hráči hrají hru, protože má hodně obsahu", který dle mého názoru skvěle odrážel skutečný zájem komunity o výsledný produkt, tak postupně nahrazuje zvrácenější verze "Hračí hrají hru, aby se dostali k obsahu". Nechápejte mě špatně: samozřejmě nijak nechci vyvracet to, že je hráče potřeba motivovat systémem odměn a pocitem postupu. Dnešní hry však spíš evokují pocit, že pravidelně se do jejich světa vracet není možnost, ale povinnost. Tedy samozřejmě za předpokladu, že si k zamčeným věcem nedojdete jiným způsobem...

ZAPÁTÉ: Mikrotransakce? Spíš mikrotrans*ance!

Aby toho všeho nebylo málo, dospěla některá studia k závěru, že vydávání každoročních, zjednodušovaných, neoriginálních, urychleně vyprodukovaných a často ořezaných a uměle natahovaných her už zkrátka nestačí na to, aby si jejich vedení mohlo pořádně namastit kapsy. To se na průmyslu jako celku projevuje zejména trendem všudypřítomných mikrotransakcí, které – pokud vás náhodou neděsily už dřív – nově můžete potkat i v titulech, za které jste přitom už jednou poctivě zaplatili. (Nemluvě o tom, že ona "standardní cena" má v posledních létech rovněž sklony pomalu a nenápadně stoupat vzhůru.) A přestože reakce ze strany hráčů i mnoha zvučných žurnalistických jmen je jedno velké, jasně znějící NE, velká studia se rozhodně netváří, že by od tohohle nejnovějšího pokusu vyždímat z nás první i poslední hodlala v nejbližší době upustit. Za letošní rok pak tenhle ekvivalent videoherní rakoviny stihl proniknout do takových titulů, jakými jsou například Destiny 2 (Activision), Assassin's Creed: Origins (Ubisoft) či nejčerstvější oběť, STAR WARS: Battlefront II (EA).


Závěrem...

Závěrem je potřeba uvést několik věcí na pravou míru. Můj názor na některé praktiky videoherního průmyslu se totiž může zdát jasně vyhraněný, leč realita má mnohem více odstínů. Již k prvnímu bodu je tak třeba říct, že některá studia si začínají uvědomovat, že každoroční vydávání značek je praktikou prakticky neudržitelnou – příkladem budiž série Assassin's Creed a Ubisoft, který konečně zvolnil tempo, a vypadá to, že nejnovějšímu Assassin's Creed: Origins to bylo pouze ku prospěchu (84 na Metacritic k dnešnímu dni). K omezování kreativity, tedy bodu druhému, je zase záhodno zmínit, že se blýská na lepší časy – mnozí velcí vydavatelé uvrhli svůj pohled směrem na indie tvorbu a jali se spustit nejrůznější programy podpor nezávislých vývojářů s nevšedními nápady. Crunch je zase možná problémem systematickým, leč rozhodně ne univerzálním: dle průzkumu International Game Developers Association (Mezinárodní asociace herních vývojářů) pouze 50 % vývojářů věří, že se od nich crunch na pracovišti očekává (viz zimňovaný článek Kotaku). Útěk tvůrčích kapacit na nezávislou scénu či častější obracení se na crowdfunding nicméně vypovídají o závažnosti tohohle fenoménu. U umělého prodlužování herní doby je přístup dům od domu jiný. Jsem si navíc vědom toho, že existují videohry, u nichž je grinding zcela validní součástí, ne-li dokonce cílem – hned z patra mě napadá Warframe či jiné primárně masivně multiplayerové počiny. A koneckonců, i ty zpropadené mikrotransakce v některých případech skutečně mohou fungovat tak, jak byly původně zamýšleny: tedy jako způsob jak hráči výměnou za drobné individuální přilepšení mohou vyjádřit svou podporu vývojářům u neplacených her či her, které je třeba dlouhodobě udržovat v běhu. Snad se ale aspoň tady všichni shodneme, že u běžných placených titulů nemají co dělat.

A co si o těchto pěti praktikách myslíte vy?

Tisk
Hodnocení:
( 8.6 / 37 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku 5 věcí, za které by videoherní průmysl zasloužil facku
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Sutom   1x   To už je ale pak otázka jak nastavit mikrotransakce tak, aby lidem vyhovovaly a ne otázka jestli je rovnou nezrušit. Za mě, pokud jsou mikrotransakce v rámci hry nastavený dobře, tak se nemám o čem bavit, protože mi ve hře nevadí, ergo je pak třeba nepoužiju. Pokud jsou ve hře nastavený špatně, a mně se to líbit nebude, tak si prostě hru nekoupím, nebo prostě zahrnu do hodnocení. Toť vše, svoje názory jsme si řekli a dál se asi nedostanem, s čímž jsem zadobře, protože co jsem chtěl, to jsem řekl.Sutomsutom29727    18.11.2017 17:18 Sutom

@ odpověď na komentář od Lazy:To už je ale pak otázka jak nastavit mikrotransakce tak, aby lidem vyhovovaly a ne otázka jestli je rovnou nezrušit. Za mě, pokud jsou mikrotransakce v rámci hry nastavený dobře, tak se nemám o čem bavit, protože mi ve hře nevadí, ergo je pak třeba nepoužiju. Pokud jsou ve hře nastavený špatně, a mně se to líbit nebude, tak si prostě hru nekoupím, nebo prostě zahrnu do hodnocení. Toť vše, svoje názory jsme si řekli a dál se asi nedostanem, s čímž jsem zadobře, protože co jsem chtěl, to jsem řekl.

Lazy napsal:Klidne at par modu ktere jim nevyhovuji zakazu, nez ten hnus ve SWB2 ci novem NFS.

Lazy    Zkoukni si to cele [ odkaz ] ma tam odehrane 3/4 hry (nebo pribehu) pokud sem dobre poslouchal.
Popripade zacatek [ odkaz ] kde se dane tema resi.
Lazylazy34358
    18.11.2017 17:02
Lazy

@ odpověď na komentář od scobra:Zkoukni si to cele [ odkaz ] ma tam odehrane 3/4 hry (nebo pribehu) pokud sem dobre poslouchal.
Popripade zacatek [ odkaz ] kde se dane tema resi.Komentář byl autorem naposledy upraven 18.11.2017 17:08

Původní verze před úpravami:Zkoukni si to cele [ odkaz ] ma tam odehrane 3/4 hry (nebo pribehu) pokud sem dobre poslouchal.

scobra napsal:A nebylo by dobrý si tu hru zahrát, než všude nadávat, jak je hrozně nastavená na placení, protože to někde plácl nějaký připitomělý youtuber nebo herní redaktor, který ji hrál jedno odpoledne na recenzi? Je to lež, tak to přestaň papouškovat.

Hru jsem dohrál za 10 dní (asi 30 hodin) pohodového večerního hraní, aniž bych zaplatil byť jen korunu na mikrotransakcích. Pak jsem za jedno odpoledne grinděním dragů vydělal milion. Jasně, zaplatit jsem si mohl, měl bych dohráno za jedno odpoledne...

Narw   6x   A víte co ještě štve mě? Chybějí splitscreen :D Ne vážně, hraní ve 2 před televizí je pro mě pořád ta nejlepší možnost, jak si s někym hru užít a dnes už se to bohužel moc nevidí.Narwnarw57671    18.11.2017 17:01 Narw

A víte co ještě štve mě? Chybějí splitscreen :D Ne vážně, hraní ve 2 před televizí je pro mě pořád ta nejlepší možnost, jak si s někym hru užít a dnes už se to bohužel moc nevidí.

scobra   3x   A nebylo by dobrý si tu hru zahrát, než všude nadávat, jak je hrozně nastavená na placení, protože to někde plácl nějaký připitomělý youtuber nebo herní redaktor, který ji hrál jedno odpoledne na recenzi? Je to lež, tak to přestaň papouškovat.

Hru jsem dohrál za 10 dní (asi 30 hodin) pohodového večerního hraní, aniž bych zaplatil byť jen korunu na mikrotransakcích. Pak jsem za jedno odpoledne grinděním dragů vydělal milion. Jasně, zaplatit jsem si mohl, měl bych dohráno za jedno odpoledne...
scobrascobra2949
    18.11.2017 16:49
scobra

@ odpověď na komentář od Ljuk88:A nebylo by dobrý si tu hru zahrát, než všude nadávat, jak je hrozně nastavená na placení, protože to někde plácl nějaký připitomělý youtuber nebo herní redaktor, který ji hrál jedno odpoledne na recenzi? Je to lež, tak to přestaň papouškovat.

Hru jsem dohrál za 10 dní (asi 30 hodin) pohodového večerního hraní, aniž bych zaplatil byť jen korunu na mikrotransakcích. Pak jsem za jedno odpoledne grinděním dragů vydělal milion. Jasně, zaplatit jsem si mohl, měl bych dohráno za jedno odpoledne...

Ljuk88 napsal:Jo, tam je to fakt uplne sileny.

Ondr4h    Ona i první mafia trpěla na přejíždění z jedné části na druhou, někde jsem četl že ve dvojce to bylo dokonce horší než to upravili. Tak jestli je to Vávrův styl prodloužení herní doby tak v KCD se máte na co těšit :D .Ondr4hondr4h17156    18.11.2017 16:31 Ondr4h

Ona i první mafia trpěla na přejíždění z jedné části na druhou, někde jsem četl že ve dvojce to bylo dokonce horší než to upravili. Tak jestli je to Vávrův styl prodloužení herní doby tak v KCD se máte na co těšit :D .

Lazy   1x   Klidne at par modu ktere jim nevyhovuji zakazu, nez ten hnus ve SWB2 ci novem NFS.Lazylazy34358    18.11.2017 16:27 Lazy

@ odpověď na komentář od Sutom:Klidne at par modu ktere jim nevyhovuji zakazu, nez ten hnus ve SWB2 ci novem NFS.Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Sutom napsal:To samozřejmě vím, ale stále jde o zacházení s komunitou.

Sutom    To samozřejmě vím, ale stále jde o zacházení s komunitou.Sutomsutom29727    18.11.2017 16:00 Sutom

@ odpověď na komentář od Lazy:To samozřejmě vím, ale stále jde o zacházení s komunitou.

Lazy napsal:Tak R mel urcite nejak pojisteny zasah do souboru hry (eula, atd. . ) takze pokud se jim neco zaclo nelibit ci nezdalt, tak maji pravo zasahnout at se to nekomu libi nebo ne. Ty jsi majitem licence a ne hry a souhlasis s jejim pouzivani a pravidly.

peta7   3x   Mě ještě štve ořezané singlpayery a stále více her směřuje na online hraní s tím, že kdo chce vyhrávat musí si kupovat lepší vybavení, hráče, auta...
Letos jsem definitivně ukončil serii NHL (kalich přetekl) a odvrátil se od Fify k PES.
peta7peta739311
    18.11.2017 15:33
peta7

Mě ještě štve ořezané singlpayery a stále více her směřuje na online hraní s tím, že kdo chce vyhrávat musí si kupovat lepší vybavení, hráče, auta...
Letos jsem definitivně ukončil serii NHL (kalich přetekl) a odvrátil se od Fify k PES.

Lazy   2x   Tak R mel urcite nejak pojisteny zasah do souboru hry (eula, atd. . ) takze pokud se jim neco zaclo nelibit ci nezdalt, tak maji pravo zasahnout at se to nekomu libi nebo ne. Ty jsi majitem licence a ne hry a souhlasis s jejim pouzivani a pravidly.Lazylazy34358    18.11.2017 15:29 Lazy

@ odpověď na komentář od Sutom:Tak R mel urcite nejak pojisteny zasah do souboru hry (eula, atd. . ) takze pokud se jim neco zaclo nelibit ci nezdalt, tak maji pravo zasahnout at se to nekomu libi nebo ne. Ty jsi majitem licence a ne hry a souhlasis s jejim pouzivani a pravidly.Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Sutom napsal:Takže podle tebe je drobností smazat, ať už za jakýchkoliv podmínek, obsah komunity dané hry? V tomhle případě teda mody. Jako, kdyby ve hře nechtěli mody, hra by to nepodporovala, ale oni cíleně zrušili mody, který jim prostě nesedly. Malá odbočka: Pro mně je teda horší tohle, než když dají vývojáři do hry mikrotransakce a firma z toho nějakým způsobem těží peníze, jelikož ti lidi to platí dobrovolně.
A k tomu, že se Rockstaru něco nepovedlo - vždyť jejich historie doslova stojí na tom, že měli různí veřejní činitelé s jejich hrama problémy, hlavně protože všecky byly dost kontroverzní na tehdejší dobu, ať už násilím, brutalitou nebo sexualitou. Dneska se to nezdá, ale Rockstar měl opravdu kdysi velký problémy.
EDIT: A moc hodných a milých velkých studií není. Já jsem jen zvědavej, jak dlouho bude třeba takový CDPR stát za herní komunitou, protože co jsem četl (nemám potvrzený zdroj) , tak údajně mluvili o tom, že do další hry chtějí přidat online prvky, a lidi je za to prý na netu zhejtovali. Protože je dnešní doba nastavená komerčně, tak jsem zvědavej, jestli například takový právě CDPR zůstane tak milej ke komunitě, nebo se taky časem obrátí k mitronsakcím, a ne nutně třeba, že by se chtěli hráčům mstít za to že je hejtují, ale prostě by chtěli aby se hra zaplatila. Desítkový a vychválený recenze, ani mnohdy kladný ohlasy totiž vývoj ne vždy zaplatí.

Sutom    Takže podle tebe je drobností smazat, ať už za jakýchkoliv podmínek, obsah komunity dané hry? V tomhle případě teda mody. Jako, kdyby ve hře nechtěli mody, hra by to nepodporovala, ale oni cíleně zrušili mody, který jim prostě nesedly. Malá odbočka: Pro mně je teda horší tohle, než když dají vývojáři do hry mikrotransakce a firma z toho nějakým způsobem těží peníze, jelikož ti lidi to platí dobrovolně.
A k tomu, že se Rockstaru něco nepovedlo - vždyť jejich historie doslova stojí na tom, že měli různí veřejní činitelé s jejich hrama problémy, hlavně protože všecky byly dost kontroverzní na tehdejší dobu, ať už násilím, brutalitou nebo sexualitou. Dneska se to nezdá, ale Rockstar měl opravdu kdysi velký problémy.
EDIT: A moc hodných a milých velkých studií není. Já jsem jen zvědavej, jak dlouho bude třeba takový CDPR stát za herní komunitou, protože co jsem četl (nemám potvrzený zdroj) , tak údajně mluvili o tom, že do další hry chtějí přidat online prvky, a lidi je za to prý na netu zhejtovali. Protože je dnešní doba nastavená komerčně, tak jsem zvědavej, jestli například takový právě CDPR zůstane tak milej ke komunitě, nebo se taky časem obrátí k mitronsakcím, a ne nutně třeba, že by se chtěli hráčům mstít za to že je hejtují, ale prostě by chtěli aby se hra zaplatila. Desítkový a vychválený recenze, ani mnohdy kladný ohlasy totiž vývoj ne vždy zaplatí.
Sutomsutom29727
    18.11.2017 15:13
Sutom

@ odpověď na komentář od Playman:Takže podle tebe je drobností smazat, ať už za jakýchkoliv podmínek, obsah komunity dané hry? V tomhle případě teda mody. Jako, kdyby ve hře nechtěli mody, hra by to nepodporovala, ale oni cíleně zrušili mody, který jim prostě nesedly. Malá odbočka: Pro mně je teda horší tohle, než když dají vývojáři do hry mikrotransakce a firma z toho nějakým způsobem těží peníze, jelikož ti lidi to platí dobrovolně.
A k tomu, že se Rockstaru něco nepovedlo - vždyť jejich historie doslova stojí na tom, že měli různí veřejní činitelé s jejich hrama problémy, hlavně protože všecky byly dost kontroverzní na tehdejší dobu, ať už násilím, brutalitou nebo sexualitou. Dneska se to nezdá, ale Rockstar měl opravdu kdysi velký problémy.
EDIT: A moc hodných a milých velkých studií není. Já jsem jen zvědavej, jak dlouho bude třeba takový CDPR stát za herní komunitou, protože co jsem četl (nemám potvrzený zdroj) , tak údajně mluvili o tom, že do další hry chtějí přidat online prvky, a lidi je za to prý na netu zhejtovali. Protože je dnešní doba nastavená komerčně, tak jsem zvědavej, jestli například takový právě CDPR zůstane tak milej ke komunitě, nebo se taky časem obrátí k mitronsakcím, a ne nutně třeba, že by se chtěli hráčům mstít za to že je hejtují, ale prostě by chtěli aby se hra zaplatila. Desítkový a vychválený recenze, ani mnohdy kladný ohlasy totiž vývoj ne vždy zaplatí.Komentář byl autorem naposledy upraven 18.11.2017 15:19

Původní verze před úpravami:Takže podle tebe je drobností smazat, ať už za jakýchkoliv podmínek, obsah komunity dané hry? V tomhle případě teda mody. Jako, kdyby ve hře nechtěli mody, hra by to nepodporovala, ale oni cíleně zrušili mody, který jim prostě nesedly. Malá odbočka: Pro mně je teda horší tohle, než když dají vývojáři do hry mikrotransakce a firma z toho nějakým způsobem těží peníze, jelikož ti lidi to platí dobrovolně.
A k tomu, že se Rockstaru něco nepovedlo - vždyť jejich historie doslova stojí na tom, že měli různí veřejní činitelé s jejich hrama problémy, hlavně protože všecky byly dost kontroverzní na tehdejší dobu, ať už násilím, brutalitou nebo sexualitou. Dneska se to nezdá, ale Rockstar měl opravdu kdysi velký problémy.

Playman napsal:Jo ale vem si, kdy se naposledy nepovedl Rockstaru velký krok vydání hry? Nikdy, vše co jsi vyjmenoval jsou drobnosti. Jediné, co mi na Rockstaru vadí je fakt, jakým způsobem upřednosťují konzole nad PC.

Já jsem to možná trochu jednoduše shrnul, že to vypadá černobíle ale je to podle mě tak.

Tomáš Versa    Naprosto zbytečné...Tomáš Versatomas-versa74973    18.11.2017 14:59 Tomáš Versa

Naprosto zbytečné...

Playman    Jo ale vem si, kdy se naposledy nepovedl Rockstaru velký krok vydání hry? Nikdy, vše co jsi vyjmenoval jsou drobnosti. Jediné, co mi na Rockstaru vadí je fakt, jakým způsobem upřednosťují konzole nad PC.

Já jsem to možná trochu jednoduše shrnul, že to vypadá černobíle ale je to podle mě tak.
Playmanplayman62
    18.11.2017 14:54
Playman

@ odpověď na komentář od Sutom:Jo ale vem si, kdy se naposledy nepovedl Rockstaru velký krok vydání hry? Nikdy, vše co jsi vyjmenoval jsou drobnosti. Jediné, co mi na Rockstaru vadí je fakt, jakým způsobem upřednosťují konzole nad PC.

Já jsem to možná trochu jednoduše shrnul, že to vypadá černobíle ale je to podle mě tak.

Sutom napsal:S tou narážkou, že Rockstar patří mezi chytrý studia, jsem si vzpomněl na pár věcí, třeba na to, jak docela dost modů do GTA 5 zařvalo, jako třeba ten, který vytvořil mapu RDR. Navíc k tý chytrosti a hlouposti studií, nemyslím, že to bude tak černobílý jak říkáš.

Miky člen redakce   2x   Není zač. Článek je zajímavý a k tématu, tak proč ho nevyvěsit na homepage :-)Mikymiky3    18.11.2017 14:40 Miky

@ odpověď na komentář od Gera:Není zač. Článek je zajímavý a k tématu, tak proč ho nevyvěsit na homepage :-)

Gera napsal:Mockrát děkuju za pochvalu. "Profík" rozhodně nejsem, píšu tady na svůj blog silně nepravidelně už sedm let, a to čistě proto, abych ze sebe občas dostal pocity či myšlenky související s videoherní tématikou. Komunita Zingu totiž kdysi bývala (a snad stále je) místem, kde se takové výlevy dokáží ocenit. A kdo ví, třeba se tu o nich i nějak rozumně pobavíme. :-) Ke zbytku komentáře: Na Shadow of War jsem prachsprostě zapomněl; snad i kvůli tomu, že nejsem nijak zvlášť příznivec Tolkienova světa (čímž nijak nechci plivat na lidi, u kterých je tomu naopak) . Jsem ale rád, že to tu padlo stejně jako další mnou vynechaná jména, jelikož to pouze dále dokazuje, jak rychle se nádor mikrotransakcí stihl rozrůst.

Tímto bych zároveň rád poděkoval neznámé osobě z redakce za to, že se můj blogový článek rozhodla připnout na hlavní stránku. Snad to přispěje k oživení debaty, jelikož přesně to bylo mým záměrem při sepisování těchto řádků. ;-)

Sutom   2x   S tou narážkou, že Rockstar patří mezi chytrý studia, jsem si vzpomněl na pár věcí, třeba na to, jak docela dost modů do GTA 5 zařvalo, jako třeba ten, který vytvořil mapu RDR. Navíc k tý chytrosti a hlouposti studií, nemyslím, že to bude tak černobílý jak říkáš.Sutomsutom29727    18.11.2017 14:27 Sutom

@ odpověď na komentář od Playman:S tou narážkou, že Rockstar patří mezi chytrý studia, jsem si vzpomněl na pár věcí, třeba na to, jak docela dost modů do GTA 5 zařvalo, jako třeba ten, který vytvořil mapu RDR. Navíc k tý chytrosti a hlouposti studií, nemyslím, že to bude tak černobílý jak říkáš.

Playman napsal:Ty kráso Gero! Je super tě zde ty stará vojno zase vidět! :-D "Cožpak se nejedná o ta stejná velká studia, která uzávěrky vývojářům sama určují? Opravdu je tak těžké odložit vydání " Nemáš představu jakej šílenej kolos to je, kolik managerů v tom je, kolik hlavních investorů v tom je. Je to něco jako rozjetej vlak a ten se taky těžko zastavuje.

A jsou chytrá studia, (rockstar games, cd projekt red, blizzard) a hloupá (EA, Ubisoft) a s hloupostí člověk nic nenadělá. Tam hledat nějakou logiku či smysl je nadlidský úkol. Oni mají místo mozku dollaro meter. :-D

Spinder   1x   Problem je hlavne v mainstreamu ktery to neresi a je medialne masirovan. V reklamach nevidite ze to obsahuje dlc, mikrotransakce atp. Clovek si pak hru koupi, vybafne na nej season pass a on jen mavne rukou odklikne a hraje. Pri bojkotu bychom ale hrali jen indie hry :D pac chytra studia vydavaji hry jednou za x let :)Spinderspinder15061    18.11.2017 14:27 Spinder

Problem je hlavne v mainstreamu ktery to neresi a je medialne masirovan. V reklamach nevidite ze to obsahuje dlc, mikrotransakce atp. Clovek si pak hru koupi, vybafne na nej season pass a on jen mavne rukou odklikne a hraje. Pri bojkotu bychom ale hrali jen indie hry :D pac chytra studia vydavaji hry jednou za x let :)Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Playman   1x   Ty kráso Gero! Je super tě zde ty stará vojno zase vidět! :-D "Cožpak se nejedná o ta stejná velká studia, která uzávěrky vývojářům sama určují? Opravdu je tak těžké odložit vydání " Nemáš představu jakej šílenej kolos to je, kolik managerů v tom je, kolik hlavních investorů v tom je. Je to něco jako rozjetej vlak a ten se taky těžko zastavuje.

A jsou chytrá studia, (rockstar games, cd projekt red, blizzard) a hloupá (EA, Ubisoft) a s hloupostí člověk nic nenadělá. Tam hledat nějakou logiku či smysl je nadlidský úkol. Oni mají místo mozku dollaro meter. :-D
Playmanplayman62
    18.11.2017 14:06
Playman

Ty kráso Gero! Je super tě zde ty stará vojno zase vidět! :-D "Cožpak se nejedná o ta stejná velká studia, která uzávěrky vývojářům sama určují? Opravdu je tak těžké odložit vydání " Nemáš představu jakej šílenej kolos to je, kolik managerů v tom je, kolik hlavních investorů v tom je. Je to něco jako rozjetej vlak a ten se taky těžko zastavuje.

A jsou chytrá studia, (rockstar games, cd projekt red, blizzard) a hloupá (EA, Ubisoft) a s hloupostí člověk nic nenadělá. Tam hledat nějakou logiku či smysl je nadlidský úkol. Oni mají místo mozku dollaro meter. :-D

zebrostroj74   2x   Díky za článek. Byl třeba.zebrostroj74zebrostroj7473044    18.11.2017 13:34 zebrostroj74

Díky za článek. Byl třeba.

Mrkrikajs   2x   Kdyby to takto otevřeně psali a říkali herní redaktoři či přímo vývojáři, tak půlka z nich tu práci nemá.Mrkrikajsmrkrikajs14559    18.11.2017 13:30 Mrkrikajs

@ odpověď na komentář od Ljuk88:Kdyby to takto otevřeně psali a říkali herní redaktoři či přímo vývojáři, tak půlka z nich tu práci nemá.

Ljuk88 napsal:Clanek super, kez by podobne otevrene psali i herni redaktori.
A ja za sebe bych dodal ze nejvetsi hnus je v novym NFS, tam je to k placeni nadesingovany od zacatku, a tak brutalne ze hra ma vsude dostavat 3/10.
Za posledni pulrok se to rozjelo neskutecne.

A souhlasim i s natahovanim herni doby, to je dalsi obrovske nesvar.

Esprite   4x   V článku chybí bod 6) a tím je současná praktika vyřezávání obsahu ještě před vydáním samotné hry a následným postupným prodejem v rámci DLC.Espriteesprite33929    18.11.2017 13:09 Esprite

V článku chybí bod 6) a tím je současná praktika vyřezávání obsahu ještě před vydáním samotné hry a následným postupným prodejem v rámci DLC.

martik642    Super článek. Jinak jsem z více stran slyšel, že Shadow of War se mikrotransakce ani nesnaží skrývat v menu a nabízí bedny se skřety přímo po zapnutí.martik642martik64213431    18.11.2017 12:31 martik642

Super článek. Jinak jsem z více stran slyšel, že Shadow of War se mikrotransakce ani nesnaží skrývat v menu a nabízí bedny se skřety přímo po zapnutí.

Gera   3x   Mockrát děkuju za pochvalu. "Profík" rozhodně nejsem, píšu tady na svůj blog silně nepravidelně už sedm let, a to čistě proto, abych ze sebe občas dostal pocity či myšlenky související s videoherní tématikou. Komunita Zingu totiž kdysi bývala (a snad stále je) místem, kde se takové výlevy dokáží ocenit. A kdo ví, třeba se tu o nich i nějak rozumně pobavíme. :-) Ke zbytku komentáře: Na Shadow of War jsem prachsprostě zapomněl; snad i kvůli tomu, že nejsem nijak zvlášť příznivec Tolkienova světa (čímž nijak nechci plivat na lidi, u kterých je tomu naopak) . Jsem ale rád, že to tu padlo stejně jako další mnou vynechaná jména, jelikož to pouze dále dokazuje, jak rychle se nádor mikrotransakcí stihl rozrůst.

Tímto bych zároveň rád poděkoval neznámé osobě z redakce za to, že se můj blogový článek rozhodla připnout na hlavní stránku. Snad to přispěje k oživení debaty, jelikož přesně to bylo mým záměrem při sepisování těchto řádků. ;-)
Geragera348
    18.11.2017 12:15
Gera

@ odpověď na komentář od Narw:Mockrát děkuju za pochvalu. "Profík" rozhodně nejsem, píšu tady na svůj blog silně nepravidelně už sedm let, a to čistě proto, abych ze sebe občas dostal pocity či myšlenky související s videoherní tématikou. Komunita Zingu totiž kdysi bývala (a snad stále je) místem, kde se takové výlevy dokáží ocenit. A kdo ví, třeba se tu o nich i nějak rozumně pobavíme. :-) Ke zbytku komentáře: Na Shadow of War jsem prachsprostě zapomněl; snad i kvůli tomu, že nejsem nijak zvlášť příznivec Tolkienova světa (čímž nijak nechci plivat na lidi, u kterých je tomu naopak) . Jsem ale rád, že to tu padlo stejně jako další mnou vynechaná jména, jelikož to pouze dále dokazuje, jak rychle se nádor mikrotransakcí stihl rozrůst.

Tímto bych zároveň rád poděkoval neznámé osobě z redakce za to, že se můj blogový článek rozhodla připnout na hlavní stránku. Snad to přispěje k oživení debaty, jelikož přesně to bylo mým záměrem při sepisování těchto řádků. ;-)Komentář byl autorem naposledy upraven 18.11.2017 12:39

Původní verze před úpravami:Mockrát děkuju za pochvalu. "Profík" rozhodně nejsem, píšu tady na svůj blog silně nepravidelně už sedm let, a to čistě proto, abych ze sebe občas dostal pocity či myšlenky související s videoherní tématikou. Komunita Zingu totiž kdysi bývala (a snad stále je) místem, kde se takové výlevy dokáží ocenit. A kdo ví, třeba se tu o nich i nějak rozumně pobavíme. :-) Ke zbytku komentáře: Na Shadow of War jsem prachsprostě zapomněl; snad i kvůli tomu, že nejsem nijak zvlášť příznivec Tolkienova světa (čímž nijak nechci plivat na lidi, u kterých je tomu naopak) . Jsem ale rád, že to tu padlo stejně jako další mnou vynechaná jména, jelikož to pouze dále dokazuje, jak rychle se nádor mikrotransakcí stihl rozrůst.

Tímto bych zároveň rád poděkoval neznámé osobě z redakce za to, že se můj blogový článek rozhodla připnout na hlavní stránku. Snad to přispěje k oživení debaty, jelikož přesně to bylo mým záměrem při oživování těchto řádků. ;-)

Narw napsal:Skvělej článek! Řekl bych až profesionální (pokud si profík, pochvala platí stejně) . Popravdě podobnej obsah bych si tu představoval častěji.

K těm mikrotransakcím: Ještě bych doplnil Shadow of War, to je taky dobrá prasárna. Samozřejmě, jediná možnost je hry nekupovat. Já jsem to vyřešil vcelku elegantně. Na PSko jsem si sehnal Shadow of War z bazaru, takže ze mě neměli ani korunu a hru jsem si bez výčitek mohl zahrát a poté ji znovu pustit do světa :D

Ljuk88   1x   Jo, tam je to fakt uplne sileny.Ljuk88ljuk8875031    18.11.2017 11:04 Ljuk88

@ odpověď na komentář od Lazy:Jo, tam je to fakt uplne sileny.Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Lazy napsal:Zrovna koukam na GamesPlay - Need for Speed Payback [ odkaz ] kde to komenutiji a nestacim se divit :nah: :nah:

Lazy    Zrovna koukam na GamesPlay - Need for Speed Payback [ odkaz ] kde to komenutiji a nestacim se divit :nah: :nah:Lazylazy34358    18.11.2017 11:02 Lazy

@ odpověď na komentář od Ljuk88:Zrovna koukam na GamesPlay - Need for Speed Payback [ odkaz ] kde to komenutiji a nestacim se divit :nah: :nah:

Ljuk88 napsal:Clanek super, kez by podobne otevrene psali i herni redaktori.
A ja za sebe bych dodal ze nejvetsi hnus je v novym NFS, tam je to k placeni nadesingovany od zacatku, a tak brutalne ze hra ma vsude dostavat 3/10.
Za posledni pulrok se to rozjelo neskutecne.

A souhlasim i s natahovanim herni doby, to je dalsi obrovske nesvar.

Ljuk88   7x   Clanek super, kez by podobne otevrene psali i herni redaktori.
A ja za sebe bych dodal ze nejvetsi hnus je v novym NFS, tam je to k placeni nadesingovany od zacatku, a tak brutalne ze hra ma vsude dostavat 3/10.
Za posledni pulrok se to rozjelo neskutecne.

A souhlasim i s natahovanim herni doby, to je dalsi obrovske nesvar.
Ljuk88ljuk8875031
    18.11.2017 10:48
Ljuk88

Clanek super, kez by podobne otevrene psali i herni redaktori.
A ja za sebe bych dodal ze nejvetsi hnus je v novym NFS, tam je to k placeni nadesingovany od zacatku, a tak brutalne ze hra ma vsude dostavat 3/10.
Za posledni pulrok se to rozjelo neskutecne.

A souhlasim i s natahovanim herni doby, to je dalsi obrovske nesvar.Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Narw   4x   Skvělej článek! Řekl bych až profesionální (pokud si profík, pochvala platí stejně) . Popravdě podobnej obsah bych si tu představoval častěji.

K těm mikrotransakcím: Ještě bych doplnil Shadow of War, to je taky dobrá prasárna. Samozřejmě, jediná možnost je hry nekupovat. Já jsem to vyřešil vcelku elegantně. Na PSko jsem si sehnal Shadow of War z bazaru, takže ze mě neměli ani korunu a hru jsem si bez výčitek mohl zahrát a poté ji znovu pustit do světa :D
Narwnarw57671
    18.11.2017 10:40
Narw

Skvělej článek! Řekl bych až profesionální (pokud si profík, pochvala platí stejně) . Popravdě podobnej obsah bych si tu představoval častěji.

K těm mikrotransakcím: Ještě bych doplnil Shadow of War, to je taky dobrá prasárna. Samozřejmě, jediná možnost je hry nekupovat. Já jsem to vyřešil vcelku elegantně. Na PSko jsem si sehnal Shadow of War z bazaru, takže ze mě neměli ani korunu a hru jsem si bez výčitek mohl zahrát a poté ji znovu pustit do světa :D

Lazy   1x   Ono je to celkem jednoduche, chteji proste co nejvic penez za malo muziky a to idealne kazdorocne (a podle toho ty hry taky vypadaji pri vyjiti) . Pokud jim to budou lidi tolerovat a jeste to obhajovat (a ze jich tu na zingu taky je) tak to bude cim dal horsi. Nikomu nevnucuju nazor hru nekupovat to je kazdeho vec, ale aspon aby se zamyslel jestli to za koupeni stoji a aby pocital stim, ze kdyz takove hnusne praktiky podpori, tak to priste muze byt jeste horsi.Lazylazy34358    18.11.2017 10:30 Lazy

Ono je to celkem jednoduche, chteji proste co nejvic penez za malo muziky a to idealne kazdorocne (a podle toho ty hry taky vypadaji pri vyjiti) . Pokud jim to budou lidi tolerovat a jeste to obhajovat (a ze jich tu na zingu taky je) tak to bude cim dal horsi. Nikomu nevnucuju nazor hru nekupovat to je kazdeho vec, ale aspon aby se zamyslel jestli to za koupeni stoji a aby pocital stim, ze kdyz takove hnusne praktiky podpori, tak to priste muze byt jeste horsi.

Gera   3x   Nemůžu než souhlasit: Ano, problém tkví skutečně právě v tom, že většina lidí si to nechává líbit. Doufal jsem, že když se tu rozepíšu, budeme moct v komentářích rozjet konstruktivní debatu a třeba se pár lidí zamyslí a uvědomí si, že tudy cesta nevede. :nah:Geragera348    17.11.2017 15:30 Gera

@ odpověď na komentář od HALF-LIFEBLAZEN:Nemůžu než souhlasit: Ano, problém tkví skutečně právě v tom, že většina lidí si to nechává líbit. Doufal jsem, že když se tu rozepíšu, budeme moct v komentářích rozjet konstruktivní debatu a třeba se pár lidí zamyslí a uvědomí si, že tudy cesta nevede. :nah:

HALF-LIFEBLAZEN napsal:Nezbývá než souhlasit, toto vidím běžně kam se podívám a smutné na tom je že si to většina lidí nejen nechává líbit ale ještě to i podporují. Řešením je prostě nic nekupovat z mikrotransakcí ale když se to kupuje jako rohlíky v krámě tak holt rok 2018 bude rokem mikrotransakcí.

HALF-LIFEBLAZEN   11x   Nezbývá než souhlasit, toto vidím běžně kam se podívám a smutné na tom je že si to většina lidí nejen nechává líbit ale ještě to i podporují. Řešením je prostě nic nekupovat z mikrotransakcí ale když se to kupuje jako rohlíky v krámě tak holt rok 2018 bude rokem mikrotransakcí.HALF-LIFEBLAZENhalf-lifeblazen6617    17.11.2017 15:05 HALF-LIFEBLAZEN

Nezbývá než souhlasit, toto vidím běžně kam se podívám a smutné na tom je že si to většina lidí nejen nechává líbit ale ještě to i podporují. Řešením je prostě nic nekupovat z mikrotransakcí ale když se to kupuje jako rohlíky v krámě tak holt rok 2018 bude rokem mikrotransakcí.

O autorovi blogu

Gera
Gera
Muž, 21 let, Olomouc
KDO JSEM?
Amatérský pisálek, autor několika krátkých povídek a omezeného počtu básní, které tak zatím nedaly dohromady nic hodného zmínky; dlouholetý hráč, příležitostný Pán jeskyně a nadšenec do videoherní tvorby s touhou jednoho dne přispět svou troškou do mlýna; především pak ale milovník jazyků (plynule mluvím třemi včetně mateřštiny), hlasitý odpůrce nekvalitních překladů a relativně zcestovalý jedinec, který část svého života prožil v zahraničí. Jinak jsem ale olomoucký rodák skrz naskrz, tělem i duší (přestože moravský přízvuk prý už dávno vzal za své). Ve svém volném čase nepohrdnu literaturou (nejlépe v originálním jazyce), ale ani prozkoumáváním bizárních zákoutí hudební či filmové scény. No a když mě to čas od času přepadne a já dostanu nápad, popadnu klávesnici a sepisuju své myšlenky právě sem, do této komunity, na můj dnes již prastarý blog, "Osobní názory jednoho pisálka".
Založit herní BLOG