Uživatel nepřihlášen
Osobní názory jednoho pisálka
RSS kanál blogu
Píše: Gera - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Osobní názory jednoho pisálka

Rudá hvězda na obzoru... Potřetí!

Sobota 16.10.2010 11:59 - Autor: Gera
To se mi líbí

Rudá hvězda na obzoru... Potřetí!Na každé herní studio to jednou přijde. Změna. A na EA Los Angeles to přišlo právě v roce 2008. A co že se to stalo? Ruským prezidentem byl zvolen Dmitrij Medvěděv, začala válka v Jižní Osetii, ale hlavně – vyšel Command & Conquer: Red Alert 3.

Pro ty, kteří by to nevěděli, série Command & Conquer, kteroužto původně vytvořili pánové z PETROGLYPHu, se řadí k žánru Real Time Strategy a kdo ji nezná, má jenom mizivé právo tvrdit o sobě, že je stratég. Není tedy divu, že když vyšlo třetí pokračování z úspěšného světa Red Alert, fanoušci se mohli zbláznit. Jenže dvěma různými způsoby – jedni šíleli radostí, že je tu další pokračování tohoto početného univerza, druzí mlátili hlavou do klávesnice a ťukali si prstem na čelo. Proč? Změna je holt život.

Recenze na rozcestí...

Většina vývojářů, již se pohybují v komerční scéně, ví, že nikoho nemůže bavit jedna a ta stejná věc pořád dokola. Stále častěji jsme tedy svědky toho, že zavedené značky mění svůj styl hratelnosti, aby přilákaly nové hráče. Dá se série Command & Conquer považovat za zavedenou značku? Ukamenovat toho, kdo by řekl ne. Ale dosáhli i v tomhle případě autoři onoho kýženého efektu?

Je opravdu velmi složité napsat tu můj názor tak, aby vyhovoval každému. Konkrétně u této hry je to zcela nemožné. Zarytí fandové se totiž s hráči, kteří s touto světoznámou sérií začali právě tímto titulem, shodnout nemohou. Bylo by tedy pravděpodobně nejjednodušší tuhle recenzi prostě vzít a rozříznout vedví, jenže, vzato zcela objektivně, to zkrátka není proveditelné. Pokusím se tedy začít tím, co může potvrdit všeobecná strategická většina...

Filmovost na každém kroku

I přes podvědomou propast, jež mezi sebou tituly Red Alert 2 a Red Alert 3 vytváří, mají jednu věc společnou - filmečky. Zapomeňte na renderovaná dramata od BLIZZARDu, tady se pracuje s lidmi a kamerou. A nutno podotknout, že se s nimi pracuje opravdu výtečně. Ačkoliv zde scénky mezi jednotlivými misemi jsou hlavně pro pobavení, což je oproti starším dílům rozdíl, dělají to bravurně. Herci jsou skvěle vybraní; radikálně-demokratický americký prezident opravdu vypadá jako radikálně-demokratický americký prezident, premiér Čerděnko skutečně působí dojmem zašlého komunisty a kvůli vašim spolupracovnicím by se postavil nejeden velitelský stan. Za to tedy velké plus.

Nejen skvělé herecké výkony jsou zde tím, co drží mužskou polovičku u obrazovek...
Nejen skvělé herecké výkony jsou zde tím, co drží mužskou polovičku u obrazovek...

Dalším faktem, který i ten největší odpůrce tohoto dílu nemůže přehlédnout, zapnul-li ho alespoň na tak dlouho, aby onu "změnu" okusil v módu Skirmish, do češtiny zde přeloženého jako Řežba, jsou, jak hra sama na svém obalu prezentuje: "Dosud nevídané herní možnosti na moři". Vskutku. Hratelnost si na obojživelnosti dost zakládá, což je – tedy hlavně ve hře více hráčů – ještě posíleno skutečností, že základny všech tří mocností, jež se vám dostanou do rukou, jsou mobilní a umí se rozložit jak na souši, tak na mořské hladině. Tady však narážíme na první překážku, u níž se názory začínají rozcházet. Multiplayer.

Komunita bez lidí = počítač bez hardwaru

Jedno velké zklamání. I tak by se to dalo popsat. Ne, Hra více hráčů je na disku obsažena, ovšem zde se sebe-nadějnější velitel setkává s absolutním nezájmem. Multiplayer je v těchto končinách zkrátka vymřelý druh. Vyhynulý jedinec. Odepsaná existence. A přitom by měl poměrně slušnou šanci, přestože dnes nad vším zbytkem triumfuje StarCraft 2. Když nejsou lidi, není ani zábava. Pojďme tedy opustit tuto seschlou větev a vydejme se k tomu málu, které stačí, aby z Command & Conquer: Red Alert 3 udělalo nadprůměrnou strategii.

Kampaně. Ať už železnou pěstí Matky Rus dobýváte Evropu v tažení za Sověty, vším dostupným letectvem krotíte síly vašich nepřátel v misích Spojenců či (japanofilové, zakřičte třikrát "Hurá!") pod vznešenou vlajkou Císařství vycházejícího slunce naplňujete osud zničení západních barbarů a znovuobnovení Cesty bojovníka; vše je dokonale navrženo tak, aby jste pochopili herní styl dané strany konfliktu a zjistili, k čemu v praxi slouží některé zvláštní schopnosti jednotek. Máte-li navíc kamaráda online (o čemž se dá bohužel dost pochybovat), můžete je projít v kooperačním režimu. A to opravdu stojí za to!

Pastva pro oči, slast pro uši!

Ať už singleplayer, či cokoliv jiného, je tento celek hozen do vskutku stylového grafického kabátku, který nikoho neurazí, ba naopak spíše překvapí. Command & Conquer: Red Alert 3 má totiž po technické stránce úžasně zpracovanou vodu a její chování. Potopíte nepřátelskou loď? Tak se ještě hojnou chvíli budete moct kochat jejími zbytky, jež pomalu klesají ke dnu. Minimálně ona tekutina o dvou vodících a jednom kyslíku je tedy ve hře zpracována na jedničku.

Technické zpracování vody je dech-beroucí
Technické zpracování vody je dech-beroucí
Boje se často odehrávají nejen na pevné půdě
Boje se často odehrávají nejen na pevné půdě

Herní soundtrack považuji též za skvostný. Hudba má tu správnou válečnou atmosféru - dokáže navodit jistý druh napětí, kdy jen čekáte, co si na vás poměrně umně vyvedená umělá inteligence připravila tentokrát; zároveň však zní správně high-tech a je-li potřeba, sovětské chorály spustí v tu pravou chvíli, aby vás psychicky podpořily v bojovém či jiném snažení. Prostě bez chybičky.

Hop, nebo trop...

Co z toho ale vyplývá? Řeknu vám to asi takhle: Jste-li zastáncem předchozích dílů, potom si Command & Conquer: Red Alert 3 rozhodně nepořizujte, poněvadž, jak mi již bylo mým okolím několikrát sděleno, vydržíte u něj asi týden. Patříte-li však stejně jako já k lidem, kteří mají strategie všeobecně v oblibě a rádi zkoušejí něco nového, je téměř nemožné, aby se vám alespoň některá část hry nezalíbila.

Command & Conquer: Red Alert 3 na PC, PS3, Xbox 360 Hodnocení hry
Skóre hry 8 8/10
Command & Conquer: Red Alert 3
» Více o hře
Líbí se mi
  • Možnost šílených taktických možností stavících na principu voda–země–vzduch
  • Originální kampaně, jež všemožně překrucují historické reálie
  • Brilantní filmečky a skvělé herecké výkony
  • Slušivý grafický kabátek
  • Kooperativní mód
  • Umělá inteligence, která dokáže tím správným způsobem hru znepříjemnit
  • Realistické zpracování vody
  • Úžasný hudební doprovod s mohutnými chorály
Vadí mi
  • Absolutní nezájem hráčů o multiplayer
  • Pro fanoušky série s největší pravděpodobností zklamání...
Verdikt: A verdikt? Jste-li snad v této sérii veteráni, ruce pryč. Fujtajbl! Přistupujete-li však k titulu Command & Conquer: Red Alert 3, jakožto k takovému "malému, nevinnému restartu", je docela možné, že se vám i zalíbí.
Tisk
Hodnocení:
( 8.4 / 41 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Rudá hvězda na obzoru... Potřetí!
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Franx    JANSULOVSKY: Dobré přirovnání xD
JakER: Neříkám že nedávám jednou za čas hodnocení příšerné, ale vždy napíšu proč... I když musíš uznat že některé články když je porovnáme s jinými opravdu nestojí za nic...
Franxfranx3034
    7.11.2010 10:51
Franx

JANSULOVSKY: Dobré přirovnání xD
JakER: Neříkám že nedávám jednou za čas hodnocení příšerné, ale vždy napíšu proč... I když musíš uznat že některé články když je porovnáme s jinými opravdu nestojí za nic...

JakER    Pěkně píšeš a chtěl bych se vyjádřit k tématu "Ten kdo dává mizerné hodnocení". Ano i to tu je, ale Zing se s tím už snaží něco dělat. Snad všichni co ti sem hodily comment to zažily jistě také. Včetně mě. A není nic horšího než když píšete strašlivou dobu článek, už si myslíte že máte to pravé a nědo vám dá hodnocení "příšerné". No to vás dokáže uzemnit a už nemáte chuť psát. Možná by to chtělo aby Zing spustil i Skupiny (groups) a mohli by sme založit odboj proti takovým lidem. :-DJakERjaker2265    28.10.2010 23:49 JakER

Pěkně píšeš a chtěl bych se vyjádřit k tématu "Ten kdo dává mizerné hodnocení". Ano i to tu je, ale Zing se s tím už snaží něco dělat. Snad všichni co ti sem hodily comment to zažily jistě také. Včetně mě. A není nic horšího než když píšete strašlivou dobu článek, už si myslíte že máte to pravé a nědo vám dá hodnocení "příšerné". No to vás dokáže uzemnit a už nemáte chuť psát. Možná by to chtělo aby Zing spustil i Skupiny (groups) a mohli by sme založit odboj proti takovým lidem. :-D

Gera    Opět děkuji za další pozitivní názor – jsem rád, že takoví lidé tu ještě jsou. Ne každému moje články sednou (soudě dle hodnocení) , ale jak se říká: "Nikdy není člověk ten, aby se zalíbil všem. " Jsem tedy rád, že alespoň hrstka uživatelů není zkažená a umí se ke svému hodnocení taky vyjádřit. :-)Geragera348    23.10.2010 20:57 Gera

Opět děkuji za další pozitivní názor – jsem rád, že takoví lidé tu ještě jsou. Ne každému moje články sednou (soudě dle hodnocení) , ale jak se říká: "Nikdy není člověk ten, aby se zalíbil všem. " Jsem tedy rád, že alespoň hrstka uživatelů není zkažená a umí se ke svému hodnocení taky vyjádřit. :-)

JANSULOVSKY    Píšeš velice dobře. I kdybys mluvil o kulatým čtverečku, tak ti to drtivá většina díky tvým schopnostem pracovat s textem sežere. :-)JANSULOVSKYjansulovsky1889    23.10.2010 20:43 JANSULOVSKY

Píšeš velice dobře. I kdybys mluvil o kulatým čtverečku, tak ti to drtivá většina díky tvým schopnostem pracovat s textem sežere. :-)

Franx    Výborně, už se těším na další články, hlavně o těch hříčkách co jsme hráli, koukal jsem se a našel jsem na twoplayergames ještě betu té hry s kuličkama, je rychlejší, nemá sponzora a ještě má pár nedostatků které v druhé verzi vychytali ale jukni se :) Taky doufám že brzo přijde článek o CS, jinak ty krásný baby v Red Alertu nemají chybu xDFranxfranx3034    17.10.2010 22:05 Franx

Výborně, už se těším na další články, hlavně o těch hříčkách co jsme hráli, koukal jsem se a našel jsem na twoplayergames ještě betu té hry s kuličkama, je rychlejší, nemá sponzora a ještě má pár nedostatků které v druhé verzi vychytali ale jukni se :) Taky doufám že brzo přijde článek o CS, jinak ty krásný baby v Red Alertu nemají chybu xD

Gera    Mockrát vám všem za takovouto podporu děkuji :-) . Člověka to vždy nadchne a má potom chuť pokračovat v "práci" dál. Když je navíc dobré téma, jde to od ruky. Soutěž sice ještě neběží, ale mně vždy ke štěstí stačilo jen pochvalné slovo. Ještě jednou - mockrát díky!Geragera348    16.10.2010 17:31 Gera

Mockrát vám všem za takovouto podporu děkuji :-) . Člověka to vždy nadchne a má potom chuť pokračovat v "práci" dál. Když je navíc dobré téma, jde to od ruky. Soutěž sice ještě neběží, ale mně vždy ke štěstí stačilo jen pochvalné slovo. Ještě jednou - mockrát díky!

Playman    Já se snažím vyjadřovat skoro vždy - v diskuzi pod články , dal jsem 10 z 10 ;-) A lidé obecně jsou plemeno nezbedné - takže hodnotí zhovadile... Já se vždy snažím podpořit kvalitu a pokud vidím, že autor má i nějáké nadání - tak vždycky rád poradím ...Playmanplayman62    16.10.2010 17:23 Playman

Já se snažím vyjadřovat skoro vždy - v diskuzi pod články , dal jsem 10 z 10 ;-) A lidé obecně jsou plemeno nezbedné - takže hodnotí zhovadile... Já se vždy snažím podpořit kvalitu a pokud vidím, že autor má i nějáké nadání - tak vždycky rád poradím ...

Tomaso    Na to kolik ti je píšeš úžasně. Respekt ;-)Tomasotomaso646    16.10.2010 12:57 Tomaso

Na to kolik ti je píšeš úžasně. Respekt ;-)

Raccon    To jo, člověk se rád poučí, pokud by to mohl dělat líp, ale dát podezřele nízké hodnocení bez nějaké odezvy je na nic. jestli se to dělá kvůli té soutěži, tak je to dost trapné :) Já si třeba pod článkem rád pokecám o tématu. Hlavně by to chtělo, aby hodnotilo víc lidí, aby se případný úlet zprůměroval, temi co hlasují řádně.Racconraccon2993    16.10.2010 12:56 Raccon

To jo, člověk se rád poučí, pokud by to mohl dělat líp, ale dát podezřele nízké hodnocení bez nějaké odezvy je na nic. jestli se to dělá kvůli té soutěži, tak je to dost trapné :) Já si třeba pod článkem rád pokecám o tématu. Hlavně by to chtělo, aby hodnotilo víc lidí, aby se případný úlet zprůměroval, temi co hlasují řádně.

Gera     :-) Poznámka autora: Pokud je to skutečně pravda nachází se zde jedinci, kteří dávají automaticky minimální hodnocení, moc vás prosím, nedělejte to. Nejdříve si článek přečtěte a až potom, jestliže se vám stále nelíbí, ho ohodnoťte záporně. Zároveň vás však žádám, abyste v takovémto případě napsali komentář ohledně toho, co se vám na této recenzi nelíbí, a co byste chtěli pro příště zlepšit.Geragera348    16.10.2010 12:09 Gera

:-) Poznámka autora: Pokud je to skutečně pravda nachází se zde jedinci, kteří dávají automaticky minimální hodnocení, moc vás prosím, nedělejte to. Nejdříve si článek přečtěte a až potom, jestliže se vám stále nelíbí, ho ohodnoťte záporně. Zároveň vás však žádám, abyste v takovémto případě napsali komentář ohledně toho, co se vám na této recenzi nelíbí, a co byste chtěli pro příště zlepšit.

O autorovi blogu

Gera
Gera
Muž, 21 let, Olomouc
KDO JSEM?
Amatérský pisálek, autor několika krátkých povídek a omezeného počtu básní, které tak zatím nedaly dohromady nic hodného zmínky; dlouholetý hráč, příležitostný Pán jeskyně a nadšenec do videoherní tvorby s touhou jednoho dne přispět svou troškou do mlýna; především pak ale milovník jazyků (plynule mluvím třemi včetně mateřštiny), hlasitý odpůrce nekvalitních překladů a relativně zcestovalý jedinec, který část svého života prožil v zahraničí. Jinak jsem ale olomoucký rodák skrz naskrz, tělem i duší (přestože moravský přízvuk prý už dávno vzal za své). Ve svém volném čase nepohrdnu literaturou (nejlépe v originálním jazyce), ale ani prozkoumáváním bizárních zákoutí hudební či filmové scény. No a když mě to čas od času přepadne a já dostanu nápad, popadnu klávesnici a sepisuju své myšlenky právě sem, do této komunity, na můj dnes již prastarý blog, "Osobní názory jednoho pisálka".
Založit herní BLOG